4p

A nyugati megyékben a visszatérő ukránok adta kereslet növeli az árakat, a háborús övezetekben az óriási hiány. 

Különböző becslések szerint az ukrán gazdaság 60-70 százaléka még a háború ellenére is működik. Az exportpiacokat természetesen nem tudják olyan ütemben kiszolgálni, ahogy szeretnék, főleg azért, mert az oroszok egyre több stratégiai infrastrukturális útvonalat rongáltak meg vagy foglaltak el. Több kikötő felett átvették az irányítást, s ha folytatják az Odessza elleni támadásokat, és beveszik a várost, akkor az a kulcsfontosságú pont is kiesik az ukránoknak. 

Szétbombázott lakás Ukrajnában. Fotó: Depositphotos
Szétbombázott lakás Ukrajnában. Fotó: Depositphotos

Az iparvállalatok és a szolgáltató cégek jobbára az ország középső és nyugati részén működnek többé-kevésbé zavartalanul. De mindenkit szinte egyaránt érint, hogy a szállítási útvonalakon nagyon nehéz közlekedni, a termeléshez szükséges alapanyagok eljuttatása hosszabb ideig tart és költségesebb is.

Eközben felgyorsult az infláció. Az Ukrán Nemzeti Bank a hét közepén közölte, hogy áprilisban év/év alapon 16,4 százalékos volt a fogyasztói árak emelkedése. Márciusban a tavaly márciusi értékhez képest még „csak” 13,7 százalékot mértek. Két okot jelölt meg a jegybank: egyrészt a háború által közvetlenül sújtott megyékben érthető módon hihetetlen nagy lett az áruhiány, másrészt a viszonylag nyugodtnak számító nyugati területeken a keletről odaáramló és a külföldről hazatérő tömegek akkora keresletet támasztottak, hogy ezt nem tudta követni a kínálat. 

Az alapélelmiszerek ellátása megoldott, de az árak az egekbe szöktek. A jegybankot idéző UNN ukrán hírügynökség nem közölt pontos értékeket, viszont azt írta: főleg a tejtermékek, a húsok, a halak, a tésztafélék, a legfontosabb zöldségek drágultak, de például a tojás ára lejjebb ment. Nőtt a nagy importtartalmú termékek ára is (kávé, tea, csokoládé, üdítőital, száraz gyümölcs), mert egyrészt akadoznak a beszállítások, másrészt erősen fogyóban vannak a raktárkészletek. Viszont lassult a napraforgóolaj áremelkedése, főleg azért, mert csökkent az exportlehetőség, így több jutott a belső piacra.

A tartós fogyasztási cikkek a márciusi 3,6 százalékos év/év-es drágulás után áprilisban már 6,6 százalékkal emelkedtek 2021 azonos hónapjához képest. Ugyanez érvényes a gyógyszerekre és a háztartási és higiéniai cikkere is. A háztartási gépek, a bútorok és a háztartási eszközök pedig azért lettek drágábbak mert sok raktárat és üzemet lebombáztak az oroszok, így a megmaradt készletekre jóval nagyobb kereslet jutott, mint békeidőben.

A jegybank úgy látja mindemellett, hogy a hrivnya árfolyamának befagyasztása, az importvámok eltörlése és a teljes gazdaságra vonatkoztatott keresletcsökkenés összességében képes lesz lelassítani a pénzromlást. Egyes árucsoportoknál egyébként már árcsökkenés is volt, például a ruháknál és a cipőknél. 

Ugyanakkor többe kerülnek a lakások, az áremelkedést főleg a háború által nem sújtott megyékben meglévő nagy kereslet táplálja. A lakásfenntartási és felújítási szolgáltatások természetesen szintén többe kerülnek, különösen az oroszok által lerombolt településeken. Az üzemanyaghiány miatt drágult a taxi, a tömegközlekedés, a fodrász és a közétkeztetés, viszont olcsóbb lett egy kicsit a ruhatisztítás, a márciusi szinten maradt az egészségügyi szolgáltatások ára.

Az EBRD várakozása szerint az ukrán hazai össztermék az idén 30 százalékkal zuhan, főleg akkor, ha őszre nem sikerül leállítani a harcokat. A bank – látva a nagy pusztítást – a napokban úgy döntött, hogy több mint 40 százalékkal 330 millió euróra emeli az ukrán kereskedelem támogatására szánt összeget.

Főbb EBRD-fókuszok: 

  • kereskedelemfinanszírozás, 
  • energiaellátási biztonság, 
  • az alapvető fontosságú infrastruktúra fenntartása, 
  • a gyógyszeripari vállalatok ellátása likviditással, 
  • az élelmiszerellátási biztonság (agrárcégek, élelmiszer-kiskereskedők)

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) friss jelentése szerint február 24. vagyis a háború kezdete óta 4,8 millió állás veszett el Ukrajnában. Ha folytatódnak a harcok, akkor ez felmehet 7 millióra is, ám ha a napokban leállna az öldöklés, akkor 3,4 millió ember  viszonylag gyorsan elhelyezkedhetne. Az ILO emlékeztetett: eddig 5,2 millióan hagyták el az országot, közülük 2,75 millió munkaképes korú. Ebből pedig 1,2 millió embernek volt állása, de a háború miatt vagy megszűnt a cég, ahol dolgoztak, vagy elbocsátották őket, hogy életképes maradjon az adott vállalat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG