Veszélyt rejt magában, hogy holtpontra jutottak az éghajlatváltozás ügyében folytatott tárgyalások - figyelmeztet az Európai Bizottság elnöke. José Manuel Barroso hétfőn mond beszédet New Yorkban külpolitikai szakértők előtt.
Felszólalásában - amelynek szövegét előre közzétették - az EU-bizottság elnöke arra kéri a fejlődő országokat, fogadják el a fejlett ipari államok ajánlatát, és pénzügyi segítségért cserébe tegyenek ígéretet arra, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
"Európa azt üzeni a harmadik világnak: ha komolyan gondolják a kibocsátáscsökkentést, akkor segítünk ebben. A választás egyszerű, ha nincs pénz, nincs üzlet. De ha nincsenek intézkedések, biztosan nem lesz pénz" - fogalmaz Barroso. Az Európai Bizottság javaslata szerint a 27-ek 2020-tól évente 15 milliárd euró erejéig készek átvállalni a fejlődő országoktól az éghajlatváltozás elleni küzdelem költségeit, és Japán is anyagi hozzájárulást ígért.
Bajnai Gordon miniszterelnök ötnapos hivatalos látogatásra az Egyesült Államokba, New Yorkba utazott vasárnap. A delegáció tagja Balázs Péter külügyminiszter is. A miniszterelnök részt vesz az ENSZ klímacsúcson és az ENSZ közgyűlés 64. ülésszakának megnyitóján.
Kedden az ENSZ Közgyűlése keretében tart megbeszélést több állam- és kormányfő, hogy előremozdítsák az éghajlatváltozás ügyében megkezdett tárgyalásokat. A 2009. decemberi koppenhágai találkozóig kell kidolgozni azt a hosszú távú stratégiát, amely az évszázad közepéig kijelöli az üvegházhatású gázok kibocsátásával összefüggő feladatokat.
A válság hatalmas lehetőség a klímavédelemben
A gazdasági válság az utóbbi negyven év legnagyobb mértékű csökkenését okozta az üvegházhatású gázok kibocsátásában, mutatta ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
A szerves tüzelőanyagok használatából fakadó gázkibocsátás idei visszaesése még a nyolcvanas évek elején - az olajárrobbanást követő világgazdasági recesszió idején - végbement kibocsátás-csökkenést is felülmúlja.
A válság hatására kialakult új helyzet "páratlan lehetőség" a döntéshozók számára, hogy a koppenhágai klímakonferencián a fenntarthatóság útjára tereljék a világ energetikai rendszerét, véli Fatih Birol, az IEA vezető közgazdásza.
Hajszálon múlt, de újrázhat Barroso
Sokba kerül a klímaváltozás
Ban Ki Mun: kulcsfontosságú a Föld állapota
USA: 7,3 millió hektár erdőt telepítenének
MTI, Privátbankár