MTI Fotó: Cseke Csilla |
A Gazprom megkapta az első hivatalos engedélyeket a projekt újraindítására, de részleteket akkor nem árult el. Szerdán kiadott közleményében az orosz vállalat jelezte, hogy nem kutatási munkálatokat, hanem már a tengeri szakasz építését engedélyezte a török fél.
Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök augusztusi szentpétervári találkozóján született döntés a befagyasztott befektetési projekteknek, köztük a Török Áramlat gázvezeték építésének újraindításáról.
Alekszej Miller, az orosz gázipari vállalat vezérigazgatója és Berat Albayrak török energiaügyi miniszter augusztus 31-én megállapodott abban, hogy gyorsan lezárják a projekt megkezdéséhez szükséges előkészítő folyamatot.
Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Miller a szerdai közleményben dicsérte a török felet, mondván, hogy a projekt megvalósításának első szakaszában teljes az összhang a munkában, hatékonyan és gyorsan haladnak az ügyek.
Balhé lett a géplelövésből
Az orosz államfő 2014. december elején Ankarában jelentette be, hogy Oroszország eláll a Déli Áramlat gázvezeték megépítésétől, és Törökország felé viszi az orosz gázt. Tavaly januárban ki is jelölték a Török Áramlat nevet viselő, évi 63 milliárd köbméter kapacitású gázvezeték útvonalát, de a terv megvalósítását előbb a gázár miatti viták nehezítették, majd Moszkva felfüggesztette a legnagyobb kétoldalú projekteket, így a Török Áramlat és az Akkuyu atomerőmű megépítését célzó projekteket, miután a török légierő novemberben lelőtt egy orosz vadászbombázót. A kapcsolatok normalizálásának folyamata idén júliusban indult el azt követően, hogy a török államfő bocsánatot kért az incidens miatt.