A visegrádi négyek közül a lengyelek és a csehek a legelégedettebbek jelenlegi anyagi helyzetükkel, közülük ugyanis tízből hárman-négyen (38%, illetve 35%) értékelik jónak háztartásuk anyagi viszonyait. Délebbre haladva azonban egyre kevésbé érzik jól magukat a régióban élők, hiszen a lengyelekhez és csehekhez képest a szlovákok körében csak feleannyian, azaz tízből alig ketten (17%), a magyarok körében pedig csak harmad-negyed annyian, összességében tízből egy magyar (10%) tartja jónak anyagi helyzetét.
A saját anyagi helyzetüket és a következő 12 hónapban várható kilátásaikat jónak vagy nagyon jónak értékelők aránya a visegrádi országokban - 2011. július (%)
Az anyagi helyzethez fűződő egyéves kilátások terén viszont alig van különbség a négy ország mutatószámai között, és összességében pesszimizmus jellemzi a régiót. A derűlátás csak a lengyelek 17%-ára és a magyarok 15%-ára jellemző, de ettől nem sokkal maradnak el a szlovákok és a csehek sem (13%, illetve 10%). A felnőtt népesség jelentős többsége tehát változatlanságot vagy a helyzet romlását várja. A jelen helyzet megítélése és a jövőbeli várakozások között Magyarországon és Szlovákiában sokkal kisebb a különbség, mint a másik két országban, de ez egyben az is jelenti, hogy a magyarok és a szlovákok már most olyan rosszul érzik magukat, mint amennyire a csehek és lengyelek – saját várakozásaik szerint – rosszul fogják magukat érezni egy év múlva.
Nyugaton a helyzet változott A Gfk által elvégzett, augusztus elején publikált negyedéves felmérés szerint a válság óta először javult a fogyasztói hangulat az Európai Unió legtöbb országában. Részletek >>> |
Az ország gazdasági helyzetét és annak a következő 12 hónapban várható alakulását jónak vagy nagyon jónak értékelők aránya a visegrádi országokban - 2011. július (%)
Egy másfajta összevetésben – országtól függetlenül – azt is megfigyelhetjük, hogy míg a megkérdezettek a saját anyagi helyzetüket számottevően jobbnak látják, mint országuk gazdaságáét, addig a háztartás, illetve az ország helyzetének javulásban reménykedők aránya nagyjából azonosan alakul.
Privátbankár