Közölte: az EU speciális gyorsriasztási rendszere, az RASFF adatai szerint 2000 és 2006 között 1,1 százalékról 7 százalékra emelkedett a csomagolásokkal összefüggő panaszok száma az összes élelmiszerbiztonsági bejelentésen belül. A kifogásolt esetekben jellemzően az élelmiszerek gyártása és tárolása során oldódhatnak különböző anyagok a csomagolásból a később elfogyasztott termékbe - tette hozzá a főosztályvezető.
A bejelentéseken belül az elmúlt hat évben arányaiban visszaesett az ólom, és más nehézfémekkel összefüggő esetek száma, ám gyakoribbá váltak a kezdetben veszélytelennek tartott műanyagokkal kapcsolatos panaszok. Mattyasovszky Pál megjegyezte, hogy a RASFF a csomagolóanyagokon kívül egyéb szennyező-forrásként tartja számon egyebek között az élelmiszerek alapanyagainak előállításánál a felszíni vizeket, a levegőt, és egyéb környezeti elemeket, továbbá a technológiai berendezéseket.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium internetes honlapján megjelentette a megállapítottan meghamisított minőség-megőrzési, illetve fogyaszthatósági idővel jelölt élelmiszerek listáját. A listán húskészítmények, tejtermékek, lekvárok, dzsemek, öntetek, müzliszeletek, gabonapelyhek, bio élelmiszerek valamint instant levesek és készételek is szerepelnek. |
Simkovits Gabriella, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet képviselője jelezte, hogy ma már léteznek olyan ideális csomagolóanyagok, amelyek nemcsak védik a terméket, hanem jelzik annak sérülését, romlását, sőt le is bomlanak a természetben. Példaként a biológiai úton előállított, gyorsan lebomló műanyagokat, valamint a termék hőmérsékletét elszíneződő felülettel jelző sörös dobozt említette.
Címke-botrány: mindent tagad a M.E.G.A tulajdonosa
Külföldi vonatkozásai is vannak az átcímkézéseknek