Nincs se szolidaritás, se öngondoskodás
A Népszabadság által szervezett, Tények és tévhitek a biztosítói modellekről című egész napos konferencián a szakember vázolta a többszintű versenyt, ahol a biztosítók versenyeznek az ügyfelekért, ahol az egészségügyi intézmények versenyeznek a finanszírozásért. Továbbá, mivel a pénzt a biztosítók adják, a szolgáltatók jobb minőséget próbálnak nyújtani, minél alacsonyabb áron, a biztosítók pedig versenyeznek a jó minőséget nyújtó szolgáltatókért.
Azonban nem alakulhat ki a szolgáltatók közötti verseny, ha a biztosítóknak nincs valódi választási lehetőségük, vagy ha egy szolgáltató monopolhelyzetbe kerül. Akkor is "borul a rendszer", ha a társaságoknak nincs joguk a minőséget és a folyamatokat ellenőrizni, vagy az ellenőrzésnek nem lehet semmi következménye a szolgáltatóra.
Paál Zoltán kiemelte: a több-biztosítós rendszer elindítása jelentős munkát és befektetést igényel a biztosítóktól. A "belépés" az egészségbiztosítás rendszerébe megközelítőleg 10 milliárd forint befektetést jelent egy társaságnak - tette hozzá. Mint rámutatott, a rendszernek hosszú távon kiszámíthatónak kell lennie, működtetéséhez politikai ciklusokon átívelő garanciák szükségesek.
Kozek András, az Allianz Hungária Biztosító Zrt. vezérigazgató-helyettese előadásában ugyancsak a kiszámíthatóságra tért ki, mind a betegek, a szolgáltatók, a biztosítók és az állam szemszögéből. |
OEP-reform: kiakadtak a szocialisták
A biztosító szempontjából perdöntő lehet az, hogy különböző tulajdoni viszonyok vannak (önkormányzati, állami), ami szerinte meghatározó tényező. A kórházi rendszer átalakítása utáni szerződéskötések kapcsán kiemelte, bízik abban, hogy a megyei pénztárak és az ÁNTSZ a valódi tárgyi és személyi feltételek megléte esetén kötnek csak szerződést az adott intézménnyel, mert ha nem, azt megsínylik a betegek. Mint mondta, van olyan kórház, amelynek pszichiátriai ellátást kell biztosítania, csak éppen nincs megfelelő szakember a környéken.
A biztosítási rendszer átalakításától a főigazgató azt várja, hogy az tervezhető, átlátható lesz, a szolgáltatásokat pedig valóban "megvásárolják". Repa Imre kiemelte: mindegy, hogy egy vagy több biztosító lesz a piacon, de annak/azoknak valódi biztosító(k)nak kell lennie(ük), mert - mint mondta - az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem az. Véleménye szerint az állami biztosító mellett a kiegészítő biztosítások térnyerésére lenne szükség.
Rácz Jenő, a Veszprém Megyei Kórház igazgatója is osztotta kollégája véleményét, miszerint nem az a fő kérdés, hogy egy vagy több biztosító legyen-e a piacon. A volt egészségügyi miniszter azon a véleményen volt, hogy a reform szükséges, mert ha nem változtat a kormányzat, akkor abba "belepusztulunk". Megjegyezte: minden változtatásnak vannak vesztesei és nyertesei, de azt a megoldást kell megtalálni, ami a legkevesebb kockázattal jár. A finanszírozással kapcsolatban elmondta: a kórházaknak hosszú távra kell tudniuk tervezni, mindenekelőtt tisztázni kell, hogy mennyi pénzből gazdálkodhatnak.
Bejött a vizitdíj? Fogynak a betegek
Szakorvosi képzés: visszavonulót fúj az állam
Egészségügyi ellátás: türelmi idő a jogviszony tisztázására
Jól fogynak a benzinkutas gyógyszerek
Áprilistól fizethetünk az ellátásért?