1p
Rendkívül sikeres évet tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde. Bár a részvényárak emelkedésének intenzitása elmaradt az előző év szárnyalásától, a már korábban is rekordméretű forgalom jelentős mértékben élénkült az azonnali és a származékos piacon is
Az idén - hasonlóképpen a tavalyi esztendőhöz - rendkívül sikeres évet tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde. Bár a részvényárak emelkedésének intenzitása – amely a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexében, a BUX indexben tükröződik – elmaradt az előző év szárnyalásától, a már korábban is rekordméretű forgalom jelentős mértékben élénkült az azonnali és a származékos piacon is. A tőzsde stratégiájában 2006-ban is hangsúlyos helyen szerepelt a termékfejlesztés: 2006 tavaszától aranykontraktussal, december 13-tól pedig a régióban elsőként ETF-fel is kereskedhetnek a befektetők a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe – a BUX index - a 2006-ban globális összehasonlításban is versenyképes teljesítményt produkált, 13 százalékkal emelkedett. Ez a teljesítmény régiós szinten is megállja a helyét, különösen akkor, ha figyelembe vesszük a korábbi évek folyamatos emelkedését is, hiszen az elmúlt két évben összesen 60 százalékot meghaladó mértékben nőtt az index értéke.



Ráadásul – kockázatmentes alternatívaként - az állampapírokon elérhető maximális hozam csupán 7-8 százalék körül ingadozott, amelyet a BUX index jócskán felülmúlt. Az eddig húzótermékeknek számító blue-chip papírok teljesítményét jelentősen meghaladta a kis és közepes kapitalizációjú részvények hozama, amelyek növekedését a BUMIX index alakulásán lehet lemérni. A BUMIX index éves növekedése 2006 végére megközelítette a 40 százalékot.

Bull piac (bikapiac):

Olyan piac, amelyet emelkedő árak jellemeznek, mind a csúcspontok, mind a mélypontok feljebb vannak. Általában akkor nevezünk egy piacot hosszú távon bull piacnak, ha az árak a 200 napos mozgóátlag felett vannak. A bullish piacon elképzelhetőek rövid ideig tartó áresések, ám ezek az alapvető trendet nem módosítják.
A BUX index kiegyensúlyozott emelkedése a 2006. májusi korrekciónak köszönhetően megtorpant. Az index csak a nyári hónapokban tudott magához térni, majd ezt követően emelkedése - kisebb megszakításokkal – egyenletes volt. A növekedés bázisául idén is a blue-chip papírok szolgáltak, amelyek – éves szinten - a várakozásoknak megfelelően teljesítettek, így továbbra is vonzó befektetési alternatívaként szerepelnek a külföldi befektetési alapok portfoliójában. Közülük is kiemelendő - kapitalizációjukat tekintve a két legnagyobb részvény - az OTP és a MOL, amelyek 2006-ban 13, illetve 11 százalékos árfolyam-növekedést produkáltak.

A növekedés hátterében továbbra is alapvetően két tényező áll. A tőzsdei cégek folyamatosan emelkedő jövedelmezősége stabil alapot teremtett az áremelkedésnek, és sikeresen ellensúlyozta az év során megerősödő makrogazdasági bizonytalanságok hatását. Mindemellett a kedvező nemzetközi befektetői klímának köszönhetően a közép-kelet-európai térség továbbra is hangsúlyos szerepet kapott a külföldi intézményi befektetők portfoliójában.

Sátáni számok
A brókerek élete a számok bűvöletében telik; íme egy érdekesség a babonás befektetőknek: 2006. 6. hó 6-án a Mol részvények árfolyama 6,6 milliárdos forgalom mellett 6,6 százalékot esett.
Az Ómen című film forgalmazója erre a napra időzítette az antikrisztus-remake világpremierjét - a budapesti befektetők azonban rákontráztak a filmesekre.
A 2006-os év egyik legmeghatározóbb folyamata – hasonlóan a 2005-ös évhez – a forgalom tartós élénkülése volt. Az 1998-2000-es időszakban a Budapesti Értéktőzsde havi átlagos forgalma megközelítette a 300 milliárd forintot, majd ez a szám a világ tőkepiacain tapasztalható drámai zuhanást követve, a Budapesti Értéktőzsdén is jelentősen - havi átlagos 120 milliárd forintra - csökkent. Az utóbbi években viszont kedvező változásokat tapasztalhattunk - ez különösen igaz a 2006-os évre -, amikor is a BÉT havi átlagos forgalma nemcsak elérte az 1998-2000-es szintet, hanem jelentősen meg is haladta azt, felülmúlva a havi átlagos 500 milliárd forintot.

A cikk folytatása: Hatan jöttek, hárman mentek - a tőzsde legnépszerűbb terméke

Oldalak:
  ( 1 ) ( 2 ) ( 3 ) következő >>
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG