1p
A Moody´s szerint a magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák gazdaság bankszektorai az idén még nyomás alatt maradnak, sok bank pénzügyi mutatói romlanak
A Moody´s szerint a magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák gazdaság bankszektorai az idén még nyomás alatt maradnak

Változatlanul negatívnak tartja a magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák bankrendszerek kilátását a Moody´s Investors Service, amelynek csütörtöki londoni elemzése szerint a négy közép-európai gazdaság bankszektorai az idén még nyomás alatt maradnak.

A nemzetközi hitelminősítő a négyek pénzügyi szolgáltatói szektorairól kiadott idei első átfogó helyzetértékelésében megállapítja: ezeknek az országoknak a bankjai jobb állapotban voltak a gazdasági-pénzügyi válság kitörésekor, mint a balti vagy a FÁK-térség bankrendszerei, ezért a válság kevésbé súlyos hatást gyakorolt rájuk.

Azonban e négy bankrendszer már a válság előtti időszakból is örökölt bizonyos gyengeségeket, és ezek - a válság hatásaival párosulva - azt eredményezik, hogy sok bank pénzügyi alapmutatói az idén még romlanak - áll az elemzésben.

A Moody´s szerint a CE4-csoport bankjai 2008 negyedik negyedévéig, az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlásáig általánosságban még nem is érezték a válságot, és valamelyes segítséget jelentettek a nyugat-európai anyabankok által a hitelválság következményeinek elhárításában addigra megszerzett tapasztalatok és ismeretek is.

A négyek bankrendszereire azonban egyes esetekben még mindig nyomást gyakorol a kedvezőtlen összetételű deviza-kinnlevőségi és lejárati struktúra, amelyek még a válság előtti időszakból maradtak fenn, és amelyek miatt a legtöbb térségi bank "erősen védekező" jellegű üzletpolitikát honosított meg, akár a növekedés és a nyereségesség feláldozása árán is - áll a Moody´s helyzetértékelésében.

A hitelminősítő szerint az elmúlt egy évben mind a négy bankrendszer eszközminősége romlott, és egyes adós szektorokban - főleg a lízing- és a közlekedési szférában, valamint az építőiparban - az adósminőség romlását a refinanszírozási lehetőségek szűkülése is tetézte.

A CE4-gazdaságok továbbra is szűkös hitelellátása miatt ingatagok a jövőbeni növekedés alapjai, de ez nem mindegyik országra jellemző azonos mértékben; Magyarország a kedvezőtlenebbül érintettek között van - áll a Moody´s elemzésében.

A ház mindezek alapján a négy bankrendszer mindegyikének kilátását negatívnak tartja hitelminősítői szempontból.
A Moody´s megjegyzi ugyanakkor, hogy a CE4-bankokra általa érvényben tartott pénzügyierő-osztályzatok már meglehetős mértékben figyelembe veszik e bankrendszerek pénzügyi alapmutatóinak további romlását - ami a cég alapeseti forgatókönyve -, és ezért a hitelminősítő nem jósol nagyszámú leminősítést 2010-ben, hacsak nem történnek előre nem látott sokkok.


Obama bekeményít
Az Egyesült Államok kormánya szigorít a nagybankok működési keretein, korlátozza azok méretét és bizonyos kereskedelmi tevékenységüket - jelentette be Barack Obama amerikai elnök csütörtökön.

"Készen állok arra, hogy felvegyem a harcot a Wall Streettel" - jelentette ki Obama, amikor körvonalazta, milyen szigorításokkal igyekszik megakadályozni, hogy a megabankok felelőtlen kockázatvállalásukkal esetleg ismét válságba sodorják a pénzügyi rendszert.

Közölte: szó sem lehet arról, hogy a bankok visszatérjenek ahhoz a gyakorlathoz, amely a 2008-as krízist előidézte. Azt mondta, bár a pénzügyi rendszer ma lényegesen erősebb, mint egy éve volt, még mindig ugyanazok a szabályok érvényesek, amelyek miatt a rendszer csaknem összeomlott.

Gyűlik a pénz a magyar bankoknál 
A bankok megint nem férnek a bőrükbe
Megvonhatják a támogatást a bankok a leányaiktól

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG