Változatlanul negatívnak tartja a magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák bankrendszerek kilátását a Moody´s Investors Service, amelynek csütörtöki londoni elemzése szerint a négy közép-európai gazdaság bankszektorai az idén még nyomás alatt maradnak.
A nemzetközi hitelminősítő a négyek pénzügyi szolgáltatói szektorairól kiadott idei első átfogó helyzetértékelésében megállapítja: ezeknek az országoknak a bankjai jobb állapotban voltak a gazdasági-pénzügyi válság kitörésekor, mint a balti vagy a FÁK-térség bankrendszerei, ezért a válság kevésbé súlyos hatást gyakorolt rájuk.
Azonban e négy bankrendszer már a válság előtti időszakból is örökölt bizonyos gyengeségeket, és ezek - a válság hatásaival párosulva - azt eredményezik, hogy sok bank pénzügyi alapmutatói az idén még romlanak - áll az elemzésben.
A Moody´s szerint a CE4-csoport bankjai 2008 negyedik negyedévéig, az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlásáig általánosságban még nem is érezték a válságot, és valamelyes segítséget jelentettek a nyugat-európai anyabankok által a hitelválság következményeinek elhárításában addigra megszerzett tapasztalatok és ismeretek is.
A négyek bankrendszereire azonban egyes esetekben még mindig nyomást gyakorol a kedvezőtlen összetételű deviza-kinnlevőségi és lejárati struktúra, amelyek még a válság előtti időszakból maradtak fenn, és amelyek miatt a legtöbb térségi bank "erősen védekező" jellegű üzletpolitikát honosított meg, akár a növekedés és a nyereségesség feláldozása árán is - áll a Moody´s helyzetértékelésében.
A hitelminősítő szerint az elmúlt egy évben mind a négy bankrendszer eszközminősége romlott, és egyes adós szektorokban - főleg a lízing- és a közlekedési szférában, valamint az építőiparban - az adósminőség romlását a refinanszírozási lehetőségek szűkülése is tetézte.
A CE4-gazdaságok továbbra is szűkös hitelellátása miatt ingatagok a jövőbeni növekedés alapjai, de ez nem mindegyik országra jellemző azonos mértékben; Magyarország a kedvezőtlenebbül érintettek között van - áll a Moody´s elemzésében.
A ház mindezek alapján a négy bankrendszer mindegyikének kilátását negatívnak tartja hitelminősítői szempontból. A Moody´s megjegyzi ugyanakkor, hogy a CE4-bankokra általa érvényben tartott pénzügyierő-osztályzatok már meglehetős mértékben figyelembe veszik e bankrendszerek pénzügyi alapmutatóinak további romlását - ami a cég alapeseti forgatókönyve -, és ezért a hitelminősítő nem jósol nagyszámú leminősítést 2010-ben, hacsak nem történnek előre nem látott sokkok.
Obama bekeményít
Az Egyesült Államok kormánya szigorít a nagybankok működési keretein, korlátozza azok méretét és bizonyos kereskedelmi tevékenységüket - jelentette be Barack Obama amerikai elnök csütörtökön.
"Készen állok arra, hogy felvegyem a harcot a Wall Streettel" - jelentette ki Obama, amikor körvonalazta, milyen szigorításokkal igyekszik megakadályozni, hogy a megabankok felelőtlen kockázatvállalásukkal esetleg ismét válságba sodorják a pénzügyi rendszert.
Közölte: szó sem lehet arról, hogy a bankok visszatérjenek ahhoz a gyakorlathoz, amely a 2008-as krízist előidézte. Azt mondta, bár a pénzügyi rendszer ma lényegesen erősebb, mint egy éve volt, még mindig ugyanazok a szabályok érvényesek, amelyek miatt a rendszer csaknem összeomlott.
Gyűlik a pénz a magyar bankoknál
A bankok megint nem férnek a bőrükbe
Megvonhatják a támogatást a bankok a leányaiktól
MTI