Az állam bruttó adóssága 2010 november végén 20 465 milliárd forint volt, ami az év végén szokásos likviditáskezelési műveletek és a devizaárfolyam kedvezőtlen alakulása miatt átmenetileg ilyen magas, az év végén az államadósság állománya vélhetően ennél lényegesen alacsonyabb lesz. A tényleges záróállományt a decemberben beérkező adóbevételekből visszafizetett rövid futamidejű adósságelemek okozta csökkenés mellett a forint/euró árfolyam alakulása határozza majd meg. 270,84 forint körüli EUR/HUF árfolyam esetén a számítások szerint az éves adósságnövekedés elmaradna a központi kormányzat teljes deficitjétől. A költségvetés finanszírozási tartalékában mintegy 991 milliárd forint (3,5 milliárd euró) értékben szerepel a nemzetközi hitelcsomagból devizabetétként illetve kihelyezett hitelként nyilvántartott összeg.
A központi költségvetés bruttó forintadóssága várhatóan 409 milliárd forinttal növekszik idén; a költségvetés devizaadóssága a 37 milliárd forintos nettó kibocsátás és az árfolyamhatások miatt emelkedik, a betétek nélkül a teljes adósság 42 százalékát teszi ki.
Borbély László András általános vezérigazgató-helyettes elmondása szerint az év végi meredek állampapírpiaci hozamszint-emelkedést első sorban nemzetközi hatások magyarázzák. Összességében sikeres évet zárt az államadósságkezelő: az átlagos lefedettség az államkötvény-aukciókon 2010-ben közel 2,6-szoros volt, a meghirdetett 1292 milliárd forintos összmennyiség mellett 1657 millárd forint értékben fogadott el ajánlatokat az ÁKK. A külföldiek kezében lévő állampapírállomány közel 450 milliárd forinttal emelkedett.
2011-ben a tervek szerint az állam finanszírozása teljes mértékben a tőkepiacokra épül; a piaci finanszírozás növelés mellett megkezdődik az IMF/EB hitelcsomag visszafizetése is.
Újdonság, hogy az ÁKK a korábbinál rugalmasabb magatartás választ 2011-ben: a kibocsátási naptárban nincsenek előre meghatározott futamidők: ezt - és a kibocsátási mennyiséget - az ÁKK a piaci igényeknek megfelelően határozza meg. A tervek szerint 4 hetente 5 éves változó kamatozású kötvényeket is meghirdet az aukciókon az államadósságkezelő.
A 2011. évi költségvetésről szóló törvénytervezet alapján a kincstári kör teljes nettó finanszírozási igénye 689 milliárd forint. Finanszírozási tételként jelenik meg 2011-ben az EU-transzferek egyenlege, amely a tervek szerint 171 milliárd forinttal csökkenti a Kincstári Egységes Számla likviditását. A tervezett nettó finanszírozási igény tehát várhatóan 860 milliárd forintot tesz ki.
2011-ben a lejáró adósság (az éven belüli lejáratú adósság egyszeri megújításával számolva) 4017 milliárd forint lesz, ami 5,5%-kal nagyobb a 2010-es szintnél. 610 milliárd forinttal csökken a forintadósság törlesztési igénye 2011-ben, míg a devizaadósság törlesztési igénye 819 milliárd forinttal nő.
A finanszírozási igény és a lejáró adósságállomány alapján a tervezett bruttó kibocsátás 2011-ben várhatóan növekszik. A teljes bruttó finanszírozási igény biztosításához a tavalyinál 12 százalékkal nagyobb, mintegy 4759 milliárd forint összegű bruttó kibocsátásra lesz szükség. A nettó piaci kibocsátás 742 milliárd forint lesz, ami egyben a piaci finanszírozáshoz történő teljes visszatérést is jelenti. A nettó kibocsátás 79 százaléka forintban történik majd a tervek szerint.
2011-től a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap kezelése is az ÁKK hatáskörébe kerül: ennek keretén belül az államhoz a magánnyugdíjpénztáraktól átkerülő, nem hazai állampapír-jellegű befektetési eszközöket fokozatosan értékesítik a tőkepiacon. Az államhoz átkerülő állampapírok bevonásra kerülnek, az államadósságot csökkentik.
Borbély László András elmondta: az államadósság jövő évi alakulását nagyban befolyásolja a forint/euró árfolyam alakulása és az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők aránya. 280 forintos euróárfolyam mellett, egyharmados visszalépési aránnyal számolva az államadósság a GDP 71,5 százalékára csökkenhet, 2/3-os arányú visszalépés mellett pedig 68 százalékra. Ha a magánpénztári tagok közel 100 százaléka átlép az állami nyugdíjrendszerbe, még 280 forintos átlagos euróárfolyam mellett is 64,5 százalékra eshet a GDP-arányos államadósság az ÁKK számításai szerint.
Privátbankár - Gáspár András