1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország és Horvátország 2010-11-re szeretné összekötni gázhálózatát, így elérhetővé válna a horvát folyékony gázterminál - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Magyarország és Horvátország 2010-11-re szeretné összekötni gázhálózatát, így elérhetővé válna a horvát folyékony gázterminál (LNG) - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Budapesten, azt követően, hogy tárgyalt horvát partnerével, Ivo Sanaderrel.

A vezeték-összekapcsolási projektjében nincs közvetlen kormányzati részvétel, ez egy vállalatközi program - szögezte le a magyar miniszterelnök.

"Azt szeretnénk, ha 2010-11-re össze tudnánk kötni gázhálózataink, és ezzel elérhetnénk a Horvátországban épülő úgynevezett folyékony földgáz-terminált. Ezzel csökkentjük Magyarország kitettségét az orosz földgáztól" - mondta Gyurcsány Ferenc.

A vezeték-összekapcsolási projektjében nincs közvetlen kormányzati részvétel, ez egy vállalatközi program - tette hozzá a magyar miniszterelnök. Mint mondta, a gázvezetékekről szóló megállapodás közvetlen közelében vannak, egyúttal magyar-horvát tárgyalások kezdődtek a stratégiai olajkészletek közös készletezéséről. A két miniszterelnök kiemelte: nincs információjuk arról, hogy pontosan mennyibe kerül majd a gázvezetékek összekapcsolása.

Ivo Sanader tájékoztatása szerint Horvátországban hamarosan döntés születik arról, hol építik meg az LNG-terminált. A horvát fél szeretné elérni, hogy a Molt sikerüljön bevonni az LNG-terminál projektjébe - mondta. A horvát miniszterelnök hangsúlyozta: napirenden van a Mol és a horvát INA közötti további együttműködés. A horvát kormány támogatja az INA privatizációját, csakúgy, mint a részvénycserét a magyar és a horvát olajtársaság között. Sanader hozzátette: Magyarországnak és Horvátországnak is érdeke az energiaforrások diverzifikációja.

Gyurcsány Ferenc a sajtóértekezleten hangsúlyozta: 2010-re elkészül egy Eszéket és Pécset összekötő, magasfeszültségű elektromos távvezetékrendszer. Idén év végéig kész lesz a Budapestet és Fiumét összekötő autópálya is, amely része az 5/b európai közlekedési folyosónak. Továbbfejlesztik a Pécs és Eszék közötti autópályát, 2010-re már csak a határmentén nem lesz sztráda.

A magyar miniszterelnök gratulált Horvátországnak a NATO-ba történő meghíváshoz. Hangsúlyozta: Magyarország az elsők között fogja ratifikálni a horvát csatlakozásról szól dokumentumot, emellett levélben ugyanerre kéri a többi tagországot is. Ivo Sanader kiemelte: új lendületet kapott Horvátországban az uniós csatlakozás. Mint mondta, a szlovénok is támogatják a horvátok EU-tagságát.

A horvát miniszterelnök kérdésre válaszolva kiemelte: a tárgyaláson nem foglalkoztak a Vir-szigeti magyar ingatlanok kérdésével. Hozzátette: Horvátországban azonban a közelmúltban egyszerűsítették a bürokráciát. Gyurcsány Ferenc szerint a Vir-sziget ügyében senki sem vétlen.

A kormányfő hozzátette: a két kormány ősszel ismét együttes ülést tart, ennek időpontjáról még kedden megállapodhatnak. Magyar-horvát kormányülés legutóbb tavaly májusban volt. A Zágrábban megtartott tárgyaláson az euroatlanti integráción kívül szó volt az energetikai együttműködésről, az autópálya-építésről, turisztikai kérdésekről és a határmenti kooperációról.

Az MTi érdeklődésére a Mol kifejtette: a cég örömmel nyugtázza, hogy mindkét kormány eredményesnek ítélte az eddigi energetikai együttműködést. A Mol meggyőződése, hogy a jövőben további területeken is lesz lehetőség közös projektekkel az energiaellátás biztonságát tovább növelni. Ilyen terület lehet a gázvezetékek összekötése, amelyet a horvát kormányfő is kiemelt budapesti tárgyalásain, és amely jól illeszkedik a Mol által tavaly novemberben életre hívott NETS kezdeményezésbe.

A Mol közölte azt is, hogy az idén lejáró, a magyar cég és a horvát kormány közti részvényesi megállapodás újratárgyalására megalakult bizottság hamarosan megkezdi az érdemi munkát.

A Mol Magyar Olaj és Gázipari Nyrt. 25 százalék plusz egy szavazat tulajdonnal rendelkezik a horvát INA-ban, s a korábbi nyilatkozatok szerint ezt az arányt szeretné tovább növelni. Az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat már megkezdte a horvát illetékesekkel.

Európai központ lehet Záhony
A franciák is csöveznének nálunk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG