.jpg)
A közös agrárpolitika jövőjéről szólva Gráf József kifejtette: hatékonyabbá kell tenni az összevont támogatási rendszert, ki kell dolgozni, hogyan lehet az eredetileg 6 országra kialakított támogatási struktúrát 27-re átalakítani, s hogyan lehet alkalmazkodni az új kihívásokhoz, meghódítani az új piacokat.
A miniszter egyértelműen állást foglalt amellett, hogy a közös agrárpolitikai támogatást nem lehet csökkenteni 2013-ig. Elsődleges szempontnak nevezte a kiegyenlítődést a régi és az új tagországok agrártámogatásában. Hozzátette: Magyarország nem lesz akadálya a fejlesztésen alapuló közös uniós agrárpolitika kialakításának.
Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője szerint be kell bizonyítani Európa polgárainak, hogy szükség van a közös agrárpolitikára, s nem juss, vagy adomány a gazdák támogatása.
"Ha nem tudjuk elmondani, mit akarunk, akkor lemaradunk" - figyelmeztetett a Tabajdi Csaba. |
Magyarországon egy lakosra kétszer annyi támogatás jut, mint más országokban, de a támogatás igazságtalan, mert "édes gyermeke" a gabonatermesztés, ugyanakkor "mostohagyerekként" kezeli például a szőlő- és gyümölcstermesztést, vagy a sertés- és a baromfi ágazatot.
Tabajdi Csaba kiemelte: a nádudvari agrárakadémia az első olyan fórum Magyarországon, ahol termelők, fogyasztóvédők, környezetvédők és politikusok közösen gondolkodnak az EU 2013 utáni közös agrárpolitikájáról, s abban Magyarország szerepéről.
Csontos János, a térség szocialista országgyűlés képviselője 2013 utánra olyan közös uniós agárpolitikát sürgetett, ami nem csak a nagy, hanem a kis országoknak is kedvez, s a vidékfejlesztésre is koncentrál.
Stéphane Le Foll, a francia mezőgazdasági minisztérium szakállamtitkára a világ növekvő lakosságának élelmezését és a klímaváltozást nevezte az agrárpolitika új kihívásának.
Emlékezetett az előrejelzésekre, miszerint a Föld lakossága 2050-re megduplázódik, ami óriási élelmezési kihívást jelent, ugyanis legalább kétszer annyit kell termelni, mint most.
Többet kell termelni fenntartható módon, s erre kell alkalmassá tenni az Európai Unió közös agrárpolitikáját - mondta a szakállamtitkár, fontosnak nevezve ebben a regionális támogatásokat.
Brüsszel nem cicózik: visszakéri a pénzeket
Mindenkinek jut a vidékfejlesztési pénzekből
Agrártámogatás: átterünk egy más rendszerre?
Forgóeszköz-hitel a termelőknek
Megpróbálják kihúzni a csávából az állattartókat
EU- pénzek: a román gazda magának termel
MTI