21 havi bért kapnak a szerencsi cukorgyár dolgozói
Befejeződtek a tárgyalások a Mátra Cukor Zrt. igazgatósága, illetve az érdekeltségébe tartozó szerencsi cukorgyár szakszervezeti bizottsága között, megegyezés született az alkalmazottakat érintő szociális tervről - közölte Pokol Balázs az igazgatóság elnöke.
A német Nordzucker csoporthoz tartozó Mátra Cukor Zrt. március 10-én jelentette be, hogy alapanyag hiányában bezárja a szerencsi gyárát - emlékeztetett Pokol Balázs, aki azt is elmondta: már másnap a szerkezetátalakítási program részleteiről kezdődtek egyeztetések a munkaadó és a munkavállalók között, mert ennek a dokumentumnak az elkészítése és március 31-ig a szakminiszterhez történő benyújtása volt az egyik feltétele annak, hogy a cég igényelhesse az Európai Bizottságtól a cukorkvótája után a tonnánkénti 237,5 eurós támogatást.
A szociális tervnek az a feladata, hogy cukorágazatból távozni kényszerülő munkavállalókat alkalmassá tegye az ismételt elhelyezkedésre - jegyezte meg Pokol Balázs, hozzátéve: új szakma megszerzésére, vállalkozóvá válásra, vagy éppen az esetleges lakóhelyváltásra buzdítják a dolgozókat.
A kényszerűségből állásukat vesztők több pénz kapnak, mint a szintén a cég érdekeltségébe tartozó, és tavaly ősszel bezárt szolnoki gyár elbocsátott munkásai. Pokol Balázs ezt azzal indokolta, hogy Szerencs viszonylag kis település, ahol a munkanélküliség a szolnokinak több mint a kétszerese, ezért ott sokkal jobbak az elhelyezkedési esélyek. Ugyanakkor Szerencsen lényegesen kevesebbet érnek az ingatlanok, mint Szolnokon, ezért aki lakóhelyet kényszerült váltani, az eladott ingatlanért kapott árat nagyobb összeggel kell kiegészítenie.
Runda István a szerencsi gyár szakszervezeti bizottságának elnöke úgy fogalmazott: azon lesznek, hogy az állásukat elvesztő 111 ember új életpályát kezdhessen, illetve egzisztenciálisan áthidalhassák az átmeneti időszakot az új munkahely megtalálásáig.
A kollektív szerződésben rögzített felmondási és végkielégítési tételeken túl 21 havi bruttó alapbérnek megfelelő kárpótlás illeti meg a dolgozókat, akik az eddig általuk használt eszközöket és szerszámokat is ingyenesen megkapják, a Mátra Cukor Zrt. a vállalkozóvá válás elősegítése érdekében pedig átvállalja az ügyvédi, közjegyzői közzétételi díjakat. A cég 25 millió forintos keretösszeget biztosít átképzések elősegítésére, aminek a felhasználásáról az általunk létrehozott bizottság rendelkezik - mondta a szakszervezeti vezető.
Az MTI értesülései szerint a szerkezetátalakítási programot a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tudomásul vette.
A támogatás feltétele ugyanakkor az, hogy a gyárat alkalmatlanná kell tenni a cukor előállítására. A termelő berendezések leszerelésének, valamint a szerkezetátalakítási terv szociális - és környezetvédelmi intézkedéseinek legkésőbb 2010. szeptember 30-ig be kell fejeződniük, az elbocsátandók első, ötven fős csoportja május 5-én kapja kezébe a felmondást.
Bezárják a szerencsi cukorgyárat is!
ukorból nem lesz hiány
Szeretünk szopogatni
30 éve nem épült ekkora cukorgyár Oroszországban
MTI