A társasági adó alapja szélesedik, mértéke 16 százalékról 18 százalékra emelkedik, a bevétel így ebből az adónemből az idei évre előirányzott 530,627 milliárd forintról 730 milliárd forintra nő. A társas vállalkozások és egyéni vállalkozók 4 százalékos különadója ugyanakkor 2009-től megszűnik, így ebből a költségvetésnek jövőre nem lesz bevétele.
A hitelintézeti járadék címén tervezett bevétel 15 milliárd forint, megegyezik az idei előirányzattal. Az egyszerűsített vállalkozói adóból tervezett bevétel 180,7 milliárd forint, ami a 2008. évi előirányzathoz viszonyítva mintegy 7 százalékos növekedést jelent.
A szerencsejáték piacon ténykedő vállalkozók 2009-ben várhatóan az előző évi 75,9 milliárd forintos előirányzathoz képest minimális, 3 százalékkal nagyobb összegű játékadó-befizetést teljesítenek. Az energetikai vállalkozások különadójából (alapja a korrigált adózás előtti eredmény, mértéke 8 százalék) a 2009. évi költségvetés 30 milliárd forint bevétellel számol.
A cégautó adóból 37,5 milliárd forint a bevételi terv. Az eddigi, a magáncélú használatra tekintettel személyi jövedelemadóként fizetett cégautó adó a gépjárműadóról szóló törvény részeként vagyoni típusú adóvá alakul át, az adóbázis szélesedik, a terhelés alacsonyabb lesz.
A gazdálkodó szervezetek támogatása 231,4 milliárd forinttal szerepel a jövő évi költségvetési javaslatban, ez 90 milliárd forinttal több, mint az idei költségvetésben szereplő összeg. |
A jövedéki adó tekintetében a várható költségvetési bevétel 889,5 milliárd forint. Az adócsomag 2009. január 1-jei hatállyal – az üzemanyagok kivételével – a jövedéki adó 10 százalékos emelését irányozza elő, ami a költségvetésnek várhatóan mintegy 20 milliárd forint többletbevételt jelent.
A jövő évre tervezett regisztrációs adóbevétel 91,5 milliárd forint, mintegy 2 százalékkal marad el a 2008. évi előirányzattól. A prognózis az új személygépjárművek esetében 2009-re változatlan forgalommal számol.
Illetékekből a központi költségvetés várható bevételi előirányzata mérsékelten, mintegy 4 százalékkal növekszik az előző évihez képest és 136,6 milliárd forintot tesz ki. |
Van, aki már bevállalná a kamatvágást
December 15-én dőlhet el, lemond-e Gyurcsány
Veres óvatosan számolt
Történelmet ír a kormány: ilyen büdzsénk még sose volt
Kik lesznek a költségvetés nagy vesztesei?
Büdzsé-lottó: bejöhetnek a kormány számai
MTI