Vissza a jövőbe?
A Magyar Államkincstár (MÁK) közlése szerint nem történt más, minthogy a lépéssel egy korábban adott jelentős kedvezményt vontak vissza az azt megelőző szintnél (heti 20 óra) még így is kedvezőbbre. A törvényalkotókban a költségvetés helyzetét látva merült fel, hogy aki munkaképes és teljes állásban dolgozik valahol, azt miért illetné meg változatlan formában az elsősorban gyermekükkel otthon lévő anyáknak járó támogatás – tájékoztatták a Privátbankárt a döntés hátteréről.
A MÁK szerint változóak a visszajelzések, de elsősorban a rendelkezés egyszerű tudomásulvétele a jellemző. Sajnos azonban a munkáltatók részéről nem mindig ilyen megértő a fogadtatás, amit magunk sem értünk, talán elsősorban az érdektelenségük lehet erre a magyarázat – hangzott el, hozzátéve, hogy inkább azt várják el a dolgozóktól, hogy ne legyenek gyesen és teljes munkaidőben dolgozzanak. Vegyes tehát a fogadtatás - a Privátbankár.hu találkozott olyan édesanyával is, akit egyáltalán nem érintett negatívan a változtatás, de olyan szülő is nyilatkozott nekünk, aki nem örült a módosításnak.
A pénz nagy úr – és 8 órában több jár
Utóbbi nem vállalta nevét, ám lapunknak elmondta, hogy Fóton, ahol lakik, nincs bölcsőde, csak egy óvodai minicsoport, ahová a kevés férőhely miatt csupán néhány gyermeket vesznek fel. Így aztán kénytelen volt más megoldást keresni, ami a családi napközit jelentette. „A hely remek, és már a nagyobbik lányom is „csanába” járt anno (ugyanilyen okból), de nagyon drága! Bár az „olcsóbbak” egyikébe járunk, így is havi 50 ezerbe kerül. A fizetésem nem valami magas, ezért nem olyan egyszerű kigazdálkodni ezt az összeget, de még mindig jobban járok anyagi értelemben, mintha itthon maradnék a 26.500 forintos gyesemmel.”- árulta el az anyuka a részleteket.
Mivel interjúalanyunk a gyes plusz 6 óra munkát választotta, ugyanannyi maradt a bevétele, ráadásul időben több jut a családjára - ez elmondása szerint szintén nem utolsó szempont. De ha a 8 órás munkaidőben mérhetően több lenne a jövedelmem, akkor biztosan annál maradnék – hangsúlyozta.
Vegyes érzelmek – bárki nélkülözhető?
A családanya érdeklődésünkre elmondta azt is, hogy nem mondott le a gyesről - egyszerűen anyagi okok miatt. Ha a szívemre hallgatnék, akkor a kétévesem mellett 4 órában dolgoznék, a kiscsoportos ovis és iskolakezdős életkorban 6, majd ha beindult a suli, és a beilleszkedés, valamint a tanulás rendben megy neki, akkor újra 8 órában - fejti ki. Az anyagiak miatt azonban már most 8 órában dolgozna, azonban kényszerűen a gyes melletti 6 óra munka maradt számára.
Arra a kérdésre, hogy munkáltatója hogyan reagált a változásokra, kifejtette: ”nem mondom, hogy nagyon örült neki, de elfogadta, tekintettel arra, hogy csak átmeneti időszakról van szó, és (szerencsére) szüksége van a munkámra.” Hozzátette: régi motorosnak számít a cégnél, akire számítanak.
Sokaknak azonban nincs ilyen szerencséje. Találkoztunk olyan édesanyával, aki bár nem vállalta, hogy nyilatkozzon, annyit elárult, hogy őt a türelmi idő (március 31.) után elbocsátotta munkáltatója, és olyasvalakit keresett a helyére, akit 8 órában foglalkoztathat.
Érdeklődésünkre Köves Balázs, a Trenkwalder értékesítési és marketing vezetője, valamint az SZTMSZ (Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége) munkaerő-kölcsönzési szekcióvezetője hangsúlyozta: az eddig gyes mellett 8 órában dolgozó anyukáknak mostantól két választási lehetőségük van: vagy részmunkaidőben és esetleg távmunkában dolgoznak tovább - amennyiben az őt foglalkoztató cég is nyitott rá - vagy lemondanak a gyesről és inkább a 8 órás munkavégzést választják. Hozzátette: tapasztalataik szerint lehetnek olyanok, akik korábban anyagi okok miatt döntöttek úgy, hogy a gyes mellett visszamennek dolgozni – ők most kénytelenek lemondani a gyesről.
Segíthetne a „job sharing”?
Köves Balázs elmondta: a munkáltatók körében itthon a részmunkaidős foglalkoztatás és távmunka még nem annyira népszerű, mint Nyugat-Európában. Ezen ún. atipikus foglalkoztatási formák aránya az EU-ban 17, illetve 15 százalék. Magyarországon mindkét területen mindössze 5-6 százalék, vagyis az uniós átlag egyharmada.
Nemcsak a részmunkaidős és távmunka foglalkoztatás tekintetében vagyunk azonban elmaradva az EU átlaghoz képest, hanem a többi atipikus foglalkoztatási forma esetében is. A munkaerő-kölcsönzés részaránya Magyarországon 1,4 százalék, míg az Nyugat-Európai átlag 2,5 százalék feletti érték – fejti ki, hozzátéve: pedig az atipikus munkavállalási formák, különösen a munkaerő-kölcsönzés, kézenfekvő megoldást nyújtanak a foglalkoztatottság növelésére, kiemelten pedig a munkaerőpiactól távolabb lévő csoportok (friss diplomások, 50 év felettiek, gyesen lévők, hátrányos helyzetűek) reintegrálására.
Megfelezték: ezentúl kevesebb lehet a táppénz Felére csökkentette az Országgyűlés a táppénz napi összegének lehetséges maximumát. Ezentúl veszélyeztetett terhesség esetén a munkavállalónak már a keresőképtelenség első napjától táppénz jár. |
Ráadásul a job sharing keretében is élni lehetne egy, a kormány által 2011 januárjától bevezetett kedvezménnyel: eszerint ha egy cég a gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló munkakörét megosztja, és nyolc óra helyett kétszer négy órában meghatározott feltételek szerint alkalmaz munkaerőt, 27 helyett csak 20 százalék tb-járulékot kell fizetnie – hívja fel a figyelmet.
Köves Balázs hozzátette: az ilyen részmunkaidős állások megteremtését azonban itthon nem csak a szabályozás akadályozza, hanem az is, hogy egy napi négy órában dolgozó munkavállaló általában nem tud annyit keresni, hogy eltartsa magát, illetve családját.
Nincs egyértelmű tendencia – inkább az egyéni helyzet dönt
Kérdésünkre, hogy a munkáltatók jelezték-e, megválnának azoktól, akik gyesen vannak és eddig 40 órában dolgoztak, illetve hogy érezhető-e, hogy kevesebb anyukát tudnak kiközvetíteni, Köves Balázs válaszként elmondta: a kölcsönzött állományban lévő munkavállalóik között csak elenyésző számban vannak azok, akiket ez a kérdés érint. Volt olyan munkavállaló, aki inkább lemondott a gyesről és 8 órában dolgozott tovább, de olyannal is találkoztak, aki inkább a részmunkaidős megoldást választotta, amiben szerencsére az őt foglalkoztató cég is partner volt.
Privátbankár - Szilágyi Balázs