375 milliárd jön össze a nyugdíjasoktól és a közszférából
Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár elmondta, hogy az új adatokat a keddi ötpárti egyeztetésen ismertette a kormány. Ezek szerint a bevétel 323 milliárd forinttal csökken, a GDP csökkenése 1 százalék, az infláció 4,5 százalék, a lakossági fogyasztás 3,7 százalékkal csökken, az export 3,9 százalékkal növekszik, a reálbér 2,7 százalékkal, a beruházás 0,9 százalékkal csökken, míg a költségvetés hiánya 2,6 százalék lesz a GDP-hez képest.
Keller László 400 milliárd forint megtakarításról beszélt, a benyújtott javaslathoz képest a ma déli tárgyalásokra hivatkozva, de ebből le kell vonni a növekvő kamatkiadásokat, amelyek a hiány finanszírozásánál és a lakáshitelek támogatásánál jelentkeznek, így a nettó megtakarítás 375 milliárd forint lesz. Ez a közszférából és a nyugdíjasoktól jön össze. A közszférában szinten maradnak jövőre az idei bérek, a 13. havi bér kifizetését pedig mindaddig felfüggesztik, amíg az államháztartás helyzete nem teszi lehetővé a folyósítást. A nyugdíjasok fix 13. havi nyugdíjat kapnának, ennek az összege 80 ezer forint körül lenne, és csak azok kapnák meg, akik elérték az öregségi nyugdíjkorhatárt. A kormány nyitott minden egyéb javaslatra - hívta fel a bizottság tagjainak figyelmét az államtitkár.
A költségvetés soha nem volt alulról építkező, mindig az alkufolyamatok alakították - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. A stagnáló gazdasági növekedés 100 milliárdos nagyságrendű kockázatot visz a bevételekbe, és várhatóan növekedni fog a feketegazdaság részaránya - folytatta az elnök. A 13. havi bér felfüggesztésével kapcsolatban elmondta, hogy sok helyen előleget fizettek ki rá, és gondot jelent a közszféra teljesítményértékelése is. Ugyanakkor vannak olyan tételek, amelyekhez nem lehet hozzányúlni az uniós szabályok szerint, példaként az uniós hozzájárulást és a bíróságok költségvetését említette. Azt, hogy tárgyalható-e a költségvetés, a parlament dönti el - tette hozzá az ÁSZ elnöke.
Tállai András (Fidesz) azzal az ügyrendi javaslattal állt elő, hogy vegye le a bizottság a napirendjéről a jövő évi költségvetési javaslatot, mivel az a legújabb változatában nincs írásba foglalva, és nincs mellette az ÁSZ véleménye. Horn Gábor (SzDSz) azt javasolta, hogy a jelenlegi helyzetben ne ragaszkodjanak az eljárási szabályokhoz. Lényegében ezt támogatta Katona Béla (MSzP) is. A bizottság a levételt 12 igen és 14 nem javaslattal elvetette.
Keller László közölte, hogy pénteken minden képviselő írásban megkapja a módosítást, így jövő héten az általános vita ennek ismeretében megkezdődhet.
Ezt követően Hargitai János (KDNP) azzal a másik ügyrendi javaslattal állt elő, hogy a bizottság függessze fel a tárgyalást, és amikor írásban is biztosított a költségvetés új változata, és arról az ÁSZ is véleményt mondott, akkor folytassák a vitát arról, hogy alkalmas-e általános vitára a javaslat. Ő vasárnapot jelölte meg folytatásként.
A bizottság ezt a javaslatot is elvetette, erre rendelt el egy óra szünetet Varga Mihály elnök, kérve, hogy addig a kormány foglalja írásba "akár egy sajtpapíron" azt, amit Keller László szóban ismertetett.
A szünet után Keller László közölte, hogy nem állt módjában írásba foglalni a módosításokat, mivel azokról még tárgyal a kormány. Horn Gábor azt javasolta, hogy a jövő évi költségvetést "engedjék be" a parlamentbe, és az IMF-tárgyalás lezárultával pénteken a kormány nyújtsa be a módosításokat. Ehhez Katona Béla annyi megjegyzést fűzött, hogy a módosítások bizottsági indítványként kerülhetnek az Országgyűlés elé.
Kovács Árpád vállalta, hogy a módosításokról véleményt mond, de mint aláhúzta: ez nem azonos a költségvetés megalapozottságának a vizsgálatával.
Így képzeli Gyurcsány a megszorítást
Gyurcsány: van esély, hogy beálljanak mögém
GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Üres lesz a kosár: úgy tűnik, idén elmarad a karácsony
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Veres: Nem fenyeget államcsőd
MTI