1p
Az Országgyűlés Költségvetési Adó- és Pénzügyi bizottsága 16 igen, 11 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak nyilvánította a jövő évi költségvetési javaslatot, annak ellenére, hogy a bizottsági ülést félbe is szakították egy időre, hogy a kormány írásos tájékoztatót adhasson a tervezett legfrissebb változtatásokról, amely azonban végül is nem készült el.

Keller László pénzügyminisztériumi államtitkár elmondta, hogy az új adatokat a keddi ötpárti egyeztetésen ismertette a kormány. Ezek szerint a bevétel 323 milliárd forinttal csökken, a GDP csökkenése 1 százalék, az infláció 4,5 százalék, a lakossági fogyasztás 3,7 százalékkal csökken, az export 3,9 százalékkal növekszik, a reálbér 2,7 százalékkal, a beruházás 0,9 százalékkal csökken, míg a költségvetés hiánya 2,6 százalék lesz a GDP-hez képest.

Keller László 400 milliárd forint megtakarításról beszélt, a benyújtott javaslathoz képest a ma déli tárgyalásokra hivatkozva, de ebből le kell vonni a növekvő kamatkiadásokat, amelyek a hiány finanszírozásánál és a lakáshitelek támogatásánál jelentkeznek, így a nettó megtakarítás 375 milliárd forint lesz. Ez a közszférából és a nyugdíjasoktól jön össze. A közszférában szinten maradnak jövőre az idei bérek, a 13. havi bér kifizetését pedig mindaddig felfüggesztik, amíg az államháztartás helyzete nem teszi lehetővé a folyósítást. A nyugdíjasok fix 13. havi nyugdíjat kapnának, ennek az összege 80 ezer forint körül lenne, és csak azok kapnák meg, akik elérték az öregségi nyugdíjkorhatárt. A kormány nyitott minden egyéb javaslatra - hívta fel a bizottság tagjainak figyelmét az államtitkár.

A költségvetés soha nem volt alulról építkező,
mindig az alkufolyamatok alakították - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke. A stagnáló gazdasági növekedés 100 milliárdos nagyságrendű kockázatot visz a bevételekbe, és várhatóan növekedni fog a feketegazdaság részaránya - folytatta az elnök. A 13. havi bér felfüggesztésével kapcsolatban elmondta, hogy sok helyen előleget fizettek ki rá, és gondot jelent a közszféra teljesítményértékelése is. Ugyanakkor vannak olyan tételek, amelyekhez nem lehet hozzányúlni az uniós szabályok szerint, példaként az uniós hozzájárulást és a bíróságok költségvetését említette. Azt, hogy tárgyalható-e a költségvetés, a parlament dönti el - tette hozzá az ÁSZ elnöke.

Tállai András (Fidesz) azzal az ügyrendi javaslattal állt elő, hogy vegye le a bizottság a napirendjéről a jövő évi költségvetési javaslatot, mivel az a legújabb változatában nincs írásba foglalva, és nincs mellette az ÁSZ véleménye. Horn Gábor (SzDSz) azt javasolta, hogy a jelenlegi helyzetben ne ragaszkodjanak az eljárási szabályokhoz. Lényegében ezt támogatta Katona Béla (MSzP) is. A bizottság a levételt 12 igen és 14 nem javaslattal elvetette.

Keller László közölte, hogy pénteken minden képviselő írásban megkapja a módosítást, így jövő héten az általános vita ennek ismeretében megkezdődhet.

Ezt követően Hargitai János (KDNP) azzal a másik ügyrendi javaslattal állt elő, hogy a bizottság függessze fel a tárgyalást, és amikor írásban is biztosított a költségvetés új változata, és arról az ÁSZ is véleményt mondott, akkor folytassák a vitát arról, hogy alkalmas-e általános vitára a javaslat. Ő vasárnapot jelölte meg folytatásként.

A bizottság ezt a javaslatot is elvetette, erre rendelt el egy óra szünetet Varga Mihály elnök, kérve, hogy addig a kormány foglalja írásba "akár egy sajtpapíron" azt, amit Keller László szóban ismertetett.

A szünet után Keller László közölte, hogy nem állt módjában írásba foglalni a módosításokat, mivel azokról még tárgyal a kormány. Horn Gábor azt javasolta, hogy a jövő évi költségvetést "engedjék be" a parlamentbe, és az IMF-tárgyalás lezárultával pénteken a kormány nyújtsa be a módosításokat. Ehhez Katona Béla annyi megjegyzést fűzött, hogy a módosítások bizottsági indítványként kerülhetnek az Országgyűlés elé.

Kovács Árpád vállalta, hogy a módosításokról véleményt mond, de mint aláhúzta: ez nem azonos a költségvetés megalapozottságának a vizsgálatával.

Így képzeli Gyurcsány a megszorítást
Gyurcsány: van esély, hogy beálljanak mögém
GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Üres lesz a kosár: úgy tűnik, idén elmarad a karácsony
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Veres: Nem fenyeget államcsőd

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG