
A Nyolcak (G8) megrendelésére készült, pénteken megjelent tanulmányban az IEA arra is intett, hogy az elképzelt célokhoz szükséges a széndioxid-kibocsátási jogok drágulása, tonnánként 200-500 dollárra. Jelenleg az európai kibocsátáspiacon tonnánként 30 dollár körül van a jogok ára.
Az IEA szakértői szerint a világ kőolajkereslete az idén csökkenő ütemben nő, sőt, végül akár kissé csökkenhet is tavalyhoz képest, de 2050-re 70 százalékkal emelkedhet, ha a mostani gazdaságpolitikák folytatódnak. Ellenben, ha megvalósulnak a kibocsátás-csökkentési tervek, akkor az olajkereslet akár 27 százalékkal is kisebb lehet 2050-ben a 2005-ösnél, pontosan azok miatt az ésszerűsítések, fejlesztések, hatékonyságnövelések és takarékossági intézkedések folytán, amelyek a kibocsátás csökkenését is megalapoznák.
Az "Energiatechnológiai kilátások" című tanulmányban az IEA szakértői úgy vélik, hogy a szükséges beruházásokat a következő 15 évben évi 10-100 milliárd dollárba kerülő kutatás-fejlesztéssel lehet, illetve kell megalapozni. Az elképzelt kibocsátás-csökkentéshez az áramtermelésben 2050-ig évente átlagosan 35 széntüzelésű és 20 gáztüzelésű erőművet kell fölszerelni széndioxidot megkötő berendezésekkel, egyenként átlagosan 1,5 milliárd dolláros költséggel, továbbá évente 32 új atomerőművet és 17 500 szélturbinát kellene üzembe helyezni, írták.
A Nyolcak, továbbá Kína, India és Dél-Korea energiaügyi miniszterei e hét végén értekezletet tartanak Japánban.
A közüzemi kiadásokat is érinti a klímahelyzet
Az OECD-nek tetszik hazánk környezetvédelmi fejlődése
A Mátrai Erőmű 11 évvel hamarabb teljesíti a tervet
Soros György: az emberiség halálra van ítélve
Nagyobb a gáz, mint gondolták: gyorsul a klímaváltozás
Felmelegedés: 15 évünk van a lehetetlenre
Magyarország duplán rosszul jár a felmelegedéssel
MTI