2009 első tizenegy hónapjában a forgalom forintban mért árszínvonala exportban 3, importban 2%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány 1%-kal javult. A forint a főbb devizákhoz képest több mint 13%-kal gyengült, ezen belül az euróhoz mérten több mint 12, a dollárhoz viszonyítva 20%-kal. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakától mintegy 10%-kal maradt el.
Az export mintegy háromötödét, az import közel felét adó gépek és szállítóeszközök árufőcsoport exportvolumene a vizsgált időszakban 16, az importé 21%-kal mérséklődött a 2008 első tizenegy hónapjában mért adatokhoz képest. Ezen belül a közúti járművek exportja közel kétharmadára, importja pedig a felére esett vissza, viszont novemberben a kivitel az előző év alacsony bázisától alig egytizedével maradt el. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek kereskedelme a tárgyidőszak egészét tekintve alig változott: az év eleji erőteljes csökkenést a kivitelben már június, a behozatalban pedig az augusztus óta regisztrált folyamatos bővülés egyenlítette ki.
Decemberre Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője 280 millió eurós aktívumot várt az előzetes novemberi adatok ismertetésekor, míg szerinte a teljes tavalyi évben 4,4-4,5 milliárd eurós többletet mutathat majd a külkereskedelmi mérleg. A mostani adatismertetés megerősíti azokat az elemzői várakozásokat, melyek szerint a teljes, 2009. évi folyó fizetési mérleg is pozitív lehet. Részletek >>> |
(1998. évi havi átlag=100)
A KSH adatai azt mutatják, az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene a vizsgált időszak egészében alig változott, az importvolumen 7%-kal esett vissza. A kivitelben a legnagyobb arányt képviselő gabona és gabonakészítmények exportja ugyan összességében még meghaladta a tavalyi szintet, de a havi adatok szerint július óta az export folyamatosan csökkent, és az import a teljes időszakra vonatkozóan 11%-kal volt kevesebb. A volumenhordozó árucsoportok közül az élő állat, valamint a hús és húskészítmény forgalma mindkét irányban meghaladta az előző év azonos időszakának szintjét, ezzel szemben a zöldségféle és gyümölcs behozatala az év egyes hónapjaiban közel azonos mértékben csökkent.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009. január–novemberben 12, illetve 20%-kal volt kisebb, mint a bázisidőszakban, a külkereskedelmi mérleg aktívuma 2421 milliárd forintot ért el. Legnagyobb partnerünk, Németország vonatkozásában az átlagon felüli visszaesés novemberben mindkét forgalmi irányban jelentősen mérséklődött: a behozatal értéke már elérte a 2008. évi alacsony bázisértéket, a kivitelé pedig mindössze 5%-kal maradt el attól.
A KSH szerint az EU-n kívüli országok esetében a vizsgált időszakban a volumen mindkét forgalmi irányban közel ötödével esett vissza; a passzívum 1237 milliárd forintot tett ki, 508 milliárd forinttal kevesebbet, mint 2008 első tizenegy hónapjában. Ezen belül az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelem egyenlege 367 milliárd forinttal javult, az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum 203 milliárd forinttal csökkent, elsősorban a kínai, a tajvani, valamint a japán relációban mért egyenlegjavulásnak köszönhetően.
Újabb hatalmas plusz a külkermérlegben
Cseresznyét nem, de sok minden mást vesz tőlünk Chile
Lassan megkapaszkodik a feldolgozóipar is
Külkereskedelem: többlettel zártunk októberben is
Privátbankár