A nyilvántartott álláskeresők csaknem 30 százaléka tartósan, vagyis több mint egy éve folyamatosan regisztrált álláskereső. A novemberi zárónapon számuk 166.000 főt tett ki, ami az előző hónaphoz képest némi növekedést jelent, egy év alatt pedig jelentősen, 13,8 százalékkal nőtt a számuk. Novemberben a nyilvántartott álláskeresők létszámának szezonálisan kiigazított értéke 578.500 volt, ez már csak 1.100 fős növekedést jelent az előző hónaphoz képest.
A foglalkoztatók novemberben 21.200 új álláslehetőséget jelentettek be, 18,4 százalékkal - 4.800-zal - kevesebbet mint októberben; ennek hátterében mind a támogatott, mind a nem támogatott álláshelyek számának apadása áll.
Az ÁFSZ adatai szerint ugyanakkor az előző év azonos időszakához képest a novemberben bejelentett munkaerőigények száma 18,3 százalékkal - 3,3 ezerrel - emelkedett. Az újonnan bejelentett állások 58,3 százaléka volt nem támogatott álláshely, 41,7 százalékát pedig valamilyen támogatott foglalkoztatási forma keretén belül kínálták a munkáltatók.
Novemberben nagyrészt határozatlan idejű munkaszerződésű állásajánlatokat jelentettek be a munkáltatók. Az új nem támogatott állások legnagyobb részét, 16,9 százalékát az egyéb gazdasági szolgáltatás, a 6,8 százalékát az építőipar, 5,5 százalékát az élelmiszer, ital gyártása és 5,2 százalékát a gép, berendezés gyártása nemzetgazdasági ágazatból jelentették be a munkáltatók.
A hónap folyamán összesen 39.000 ezer állás állt rendelkezésre a közvetítéshez, számuk az előző hónaphoz képest 6.100 darabbal, az előző év azonos időszakához képest pedig 3.900-zal csökkent.
A novemberi zárónapig 15,4 ezer állás maradt betöltetlen, melyből a legtöbb állásbejelentés a közigazgatás területéről - ez a közcélú munka és a közmunka munkaerő-igényét takarja -, valamint az erdőgazdálkodás és az egyéb gazdasági szolgáltatás ágazatból érkezett.
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya novemberben 12,7 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 8,3 százalék volt. Az előző hónaphoz képest a mindkét relatív mutató értéke 0,2 százalékponttal nőtt.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,9 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2010. augusztus-októbere, a 15–74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja. Ez az érték az egy hónappal korábban publikált adathoz képest stagnálást mutat, míg előző év azonos időszakához képest 0,5 százalékpontos emelkedés tapasztalható.
MTI