.jpg)
A vállalkozások, költségvetési szervek, intézmények, nonprofit szervezetek a megújuló energiaforrások felhasználására 1-500 millió forintnyi támogatást nyerhetnek el. A többségi magántulajdonú nagyvállalatok 100-800 millió forintnyi támogatást is elnyerhetnek. A támogatások az összes költség 10-50 százalékát jelenthetik.
Az energiatakarékossági fejlesztésekre külön pályázhatnak a kis- és közepes vállalkozások, költségvetési intézmények, szervezetek, nonprofit szervezetek, valamint olyan cégek, amelyek önkormányzatoknál, különféle intézményeknél, alapítványoknál vállalják az energiatakarékossági fejlesztés kivitelezését, üzemeltetését, részesedve az így elérhető megtakarításból.
Ebben az utóbbi konstrukcióban azoknak az intézményeknek, szervezeteknek, alapítványoknak, ahol megvalósul az energiatakarékossági fejlesztés, nem kell rendelkezniük önrésszel, saját hozzájárulásukat később a megtakarításból elérhető összeg egy részének átengedésével teljesítik.
Amennyiben a cégek, szervezetek, intézmények saját maguk valósítják meg a fejlesztést, akkor legfeljebb 500 millió forintos támogatáshoz juthatnak és a támogatás a költségek 10-50 százalékát jelentheti. Abban az esetben, ha egy másik cég valósítja meg, illetve üzemelteti a beruházást, akkor a támogatás legfeljebb 1 és 50 millió forint közötti.
Huba Bence kérdésre válaszolva elmondta: a megújuló energiaforrások használatára a több mint 100 milliárd forintból 63 milliárd forint, az energiatakarékossági intézkedésekre 41 milliárd forint fordítható a következő 8 évben. Ezt a forrást 85 százalékban az Európai Unió, 15 százalékban a magyar költségvetés finanszírozza.
Számítások szerint Magyarország 2020-ra nem tudja elérni az európai uniós célt a megújuló energiaforrások használatának 20 százalékos arányát, csak 11-15 százalékot. A 63 milliárd forintból finanszírozható pályázatok ennek az eredménynek 40-60 százalékához járulhatnak hozzá.
A sajtótájékoztatót követően tartotta a Kht. a közép-magyarországi régiónak szervezett tájékoztatóját a pályázati lehetőségekről. Ezt követi majd valamennyi régióban hasonló tájékoztatók szervezése az önkormányzatoknak, kamaráknak és más érdeklődőknek.
A megújuló energia önmagában nem válasz
A globális felmelegedés kihívásaira a megújuló energiaforrások önmagukban nem jelentenek megoldást, ezen túl a meglévő energiatermelési rendszereket, illetve a vízfelhasználást kell hatékonyabbá tenni - mondta Frederic van Parijs, az ING Bank hágai központú klímaváltozási befektetési alapjának vagyonkezelője egy konfrencián Budapesten.
Közölte: különösen a szélenergia és a napenergia, de kis mértékben a bioüzemanyagok is hosszú távon részben válaszokat adhatnak az emelkedő széndixodid-kibocsátások megfékezésére. Döntően azonban a fosszilis alapú energiatermelés "tisztábbá tétele" járulhat hozzá a kibocsátások által okozott üvegházhatás mérsékléséhez - jelezte Frederic van Parijs. Utalt a klímavédelmi szempontból legszennyezőbbnek számító szénerőműveknél a "kibocsátás megfogását" lehetővé tevő technológiákra, és olajalapú áramtermelés földgáz alapúvá tételére, ami kibocsátás megspórolásával jár.
A vagyonkezelő ezzel együtt a közeljövőben még nem számít a kibocsátások csökkenésére. A Nemzetközi Energia Ügynökség adatait idézve közölte, hogy a világ növekvő népességének fokozódó energiaigénye miatt a széndioxid-kibocsátás 2004 és 2030 között 55 százalékkal emelkedik.
A kedvezőtlen folyamatra adott válaszok között kiemelt fontosságúnak nevezte a vízfelhasználás terén szükséges lépéseket. Utalt azokra az előrejelzésekre, miszerint a klímaváltozással csökkenő édesvízkészletek miatt 2025-re a világ népességének kétharmada gondokkal küzd majd az ivóvízhez való hozzáférést illetően. A vízzel való takarékoskodás, a víztisztítás, illetve -újrahasználat jelentős energiaigény-csökkentő tényező lehet - jegyezte meg.
Frederic van Parijs beszámolt arról, hogy az ING klímaváltozási alapja épp ezért a megújuló energiaforrásokon, és az alacsony széndioxid-kibocsátással járó technológiákon kívül a vízgazdálkodási profilú cégekbe fektet be. Az alap portfolióján belül szóba jöhetnek még nukleáris energiával foglalkozó társaságok, de ezzel hangsúlyosabban akkor kíván az ING foglalkozni, ha az atomenergia megítélése a közeljövőben pozitívan változik - mondta a vagyonkezelő.
Sosem váltja fel a benzint a biodízel
Kedden indulnak a környezetvédelmi és energetikai pályázatok
A zöld is lehet relatív
MTI