1p
A banki aktivitás ismételt fellendülése 2011-től várható, a közép- és kelet-európai bankpiac hosszú távú kilátásai változatlanok
A banki aktivitás ismételt fellendülése 2011-től várható, a közép- és kelet-európai bankpiac hosszú távú kilátásai változatlanok - olvasható a UniCredit Csoport bankpiaci elemzésében

A régió egyes országaiban, úgymint Lengyelországban, a Cseh Köztársaságban vagy Szlovákiában, jobbak a talpraállás kilátásai. A globális likviditási válság által alig érintett Törökország gazdasága hamar fellendül, míg Oroszország inkább az olaj- és nyersanyagárak újbóli emelkedéséből fog profitálni, mintsem a fiskális ösztönzők hatására.

A délkelet-európai országok és a balti államok recessziója 2010-ben is folytatódik, nekik tovább kell dolgozniuk egyensúlyuk helyreállításán. Ukrajna, Kazahsztán és Oroszország növekedésre számíthat, de potenciáljuk visszanyeréséhez és teljes kiaknázásához időre van szükségük.

A csoport elemzőinek előrejelzése szerint a banki üzletmenet 2011-től nyeri vissza teljes mértékben korábbi lendületét. Az UniCredit Csoport elemzői a banki hitelezés idei 5 százalékos visszaesését követően 2010-re 8 százalékos növekedést vetítenek előre a régióban, és várakozásuk szerint a fellendülés a vállalati üzletágban kezdődik majd el.

A 2009-ben és 2010 első felében várható kisebb korrekciót követően a hitel-betét arány fokozatos emelkedésére lehet számítani. „Az egyensúly helyreállítása tovább folytatódik, és már most sokkal hangsúlyosabb azokban az országokban, ahol a hazai finanszírozásban hiány mutatkozott; míg más országokban ez kevésbé sürgető, sőt esetenként akár nemkívánatos hatással is járhat. Üzleti szempontból további diverzifikációra van szükség: a tisztán lakossági hitelezési stratégiáktól a kiegyensúlyozott stratégia irányába kell elmozdulni” - mondta Debora Revoltella, az UniCredit közép- és kelet-európai stratégiai elemzési vezetője.

Nagyobb pofonokat is kibírna a bankrendszer
Most, hogy a likviditási válság véget ért, a legnagyobb kihívást a hitelportfólió minősége jelenti. Az eredményességre az egész ciklus során hatással lesznek a strukturálisan magasabb kockázati költségek, de előnyt jelent majd az áttekinthetőbb költségstruktúra.

A válság az egész világon felgyorsította a költséghatékonysági intézkedések bevezetését, és ez alól a közép- és kelet-európai bankszektor sem kivétel.

A hálózatépítési és bérköltségekben az elmúlt években tapasztalt túllövések most újra kiegyenlítődhetnek. A jövedelmezőség a következő két évben is visszafogott marad, főként a rossz hitelekre képzett céltartalékok miatt. Bankrendszerszintű veszteség 2009 és 2010 folyamán várhatóan a balti államokban, Oroszországban, Ukrajnában és Kazahsztánban keletkezik.

„Rendkívül fontos azonban megjegyezni, hogy a jelenlegi környezetben jelentős eltérés lehet az azonos piacon működő különböző típusú bankok teljesítménye között, mivel az eredményesség nagymértékben függ az egyes bankok portfóliójának minőségétől és kockázati költségeinek szintjétől” – tette hozzá Revoltella.

A vártnál több lett a bankok profitja

Mindezt figyelembe véve, a következő évek kulcsfontosságúak lesznek a közép- és kelet-európai bankok pozicionálásának és stratégiáinak újragondolása szempontjából.

A változó versenykörnyezet azonban lehetőségeket is kínál a piaci szereplőknek. A régióban aktív – főként a legnagyobb – nemzetközi bankok megerősíthetik vezető szerepüket meglévő hálózatuk, valamint a nemzetközi forrásokhoz való könnyebb hozzáférésük révén, feltéve, hogy megfelelő szintű kockázatot hajlandók vállalni.

Néhány országban a válság az újrapozicionálásra is lehetőséget kínál. A határozott céllal nem rendelkező szereplők kiszorulhatnak a piacról, új belépők viszont megragadhatják a lehetőségeket. Mindent összevetve az UniCredit Csoport elemzői arra számítanak, hogy a válság nyertesei új piaci belépők vagy a régióban már aktív nemzetközi szereplők is lehetnek, feltéve, hogy képesek arra, hogy ehhez megfelelő mértékű kockázatot vállaljanak és kihasználják erősségeiket.

Szükség van a pozitív adóslistára
Bajnai: túl a nehezén, már csak fél év a válság

MNB: a forint alternatíva lehet

Az EU megpörgeti a hitelezést

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG