1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kedden is hosszú sorok álltak még a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult Northern Rock lakossági fiókjainál. A bankpánik kitörése óta érezhetően romlott a Labour megítélése.
Kedden is hosszú sorok álltak még a bankközi piaci likviditásszűke miatt megszorult egyik vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock lakossági fiókjainál, annak ellenére, hogy a brit kormány előző nap - példátlan módon - a betétek 100 százalékára visszafizetési garanciát jelentett be. A befektetői hangulat azonban markánsan megfordult, amit a bankrészvények kiugró erősödése jelzett a kedd délelőtti kereskedésben.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter azután szánta el magát a teljes betét-visszafizetési garancia bejelentésére, hogy nem szűnt a Northern Rock elleni lakossági roham, és becslések szerint a jelzálogkölcsönzésre szakosodott bankból három munkanap során 3 milliárd fontot menekítettek ki a betétesek. A Northern Rock 1,4 millió ügyfele a pánik előtt 24 milliárd font betétet tartott a cégnél.

Ilyen banki rohamra Nagy-Britanniában az 1860-as évek óta nem volt példa, és több londoni elemzés szerint az ügy kapcsán tartós csorba esett a munkáspárti kormány gazdasági-pénzügyi kompetenciájának megítélésén.

Számos kommentár összeveti a Northern Rock esetét a font ellen éppen 15 éve végrehajtott spekulációs támadással, amely miatt - több napi meddő védekezés után - a brit valutát megszégyenítő módon ki kellett vezetni az akkori európai átváltási mechanizmusból. A font elleni rohamot az sem tudta visszaverni, hogy John Major konzervatív kormánya - amelynek az akkori szabályok alapján hatáskörébe tartozott a jegybanki kamat megállapítása - időlegesen 15 százalékra emelte a Bank of England alapkamatát.

Sok londoni politikai elemző úgy tartja, hogy az 1992-es fontválság volt az egyik fő tényezője a toryk későbbi megsemmisítő választási vereségének, amelynek nyomán a jelenleg is kormányzó, eddig egymás után három választást nyerő Munkáspárt került hatalomra.

Nem hivatalos értesülések szerint a Northern Rock-ügy miatt lekerült a napirendről az az elképzelés, hogy Gordon Brown miniszterelnök esetleg előrehozott választásokat ír ki már az idei őszre, megerősítendő mandátumát. Brown a nyár elején vette át a kormányfői posztot Tony Blairtől, és mivel ezután jelentősen emelkedett a Munkáspárt népszerűsége, hosszú idő után megelőzve a torykét, állítólag felmerült az őszi választások gondolata. A legutóbbi felmérések azonban máris azt mutatják, hogy a Labour megítélése érezhetően romlott a bankpánik kitörése óta.

A Northern Rock betétállományára bejelentett teljes kormányzati visszafizetési garancia hatására kedden meredeken emelkedtek az elmúlt napokban súlyosan megtépázott bankrészvények a Londoni Értéktőzsdén (LSE). Az irányadó FTSE-100 árfolyammutatóban is szereplő Northern Rock, amely az előző két kereskedési nap mindegyikén rendre 30 százalék feletti mértékben gyengült, kedd délelőtt 10 százalékos nyereségben járt.

A másik nagy jelzálogkölcsönző, az Alliance & Leicester, amely a hét elején szintén 30 százalékot meghaladó veszteséget szenvedett, kedden 26 százalékkal visszalendült.

A befektetői derűlátást azonban a betétesek egyelőre nem osztják maradéktalanul: a Northern Rock számos fiókja előtt kedden is hosszú sorok álltak. A keddi Financial Times értesülése szerint a brit pénzügyminisztérium, a jegybank és a pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) arra a következtetésre jutott, hogy nem elégséges az eseti betét-visszafizetési garancia; a betétvédelmi rendszer egésze nem megfelelő. A londoni üzleti napilap szerint már meg is kezdődött a garanciarendszer teljes felülvizsgálata.

A jelenleg érvényes szabályok alapján a magánbankoknál elhelyezett betétekért az állam száz százalékban csak az első kétezer font erejéig áll jót, és további 33 ezer fontra 90 százalékos visszafizetési garanciát vállal bankcsőd esetén. Így a betétesek - függetlenül betétkövetelésük értékétől - legfeljebb nem egészen 32 ezer fontot látnának viszont bankjuk összeomlása esetén, akkor is, ha például 100 ezer fontjuk volt az adott bankban.

A kormány egyébként a hivatalos álláspont szerint a Northern Rockra bejelentett eseti 100 százalékos visszafizetési garanciával is azt akarja jelezni, hogy bank nincs csődben, a betétek biztonságban vannak, így kockázat - és az adófizetők pénzének felhasználása - nélkül vállalható volt a teljes garancia.

A modern brit gazdaságtörténetben példátlan bankpánik közvetlen előzményeként ismertté vált, hogy a múlt héten a Bank of Englandnek mint utolsó hitelezői mentsvárnak kellett kisegítenie a céget, mert az nem tudott rövid távú  refinanszírozáshoz jutni a nagybani piacon a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult globális bankközi likviditáshiány miatt.

A nagybani likviditásszűkét jelzi, hogy a szeptember eleje óta eddig eltelt időszakban az irányadó háromhónapos londoni bankközi kamatláb, a LIBOR átlagosan 6,85 százalék volt, 1,1 százalékponttal magasabb a Bank of England alapkamatánál.

Nagy összeomlások és milliárdos mentőakciók
Bepánikoltak a befektetők is
Bankpánik: megrohamozták az angol bankot

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG