A The Sunday Telegraph értesülése szerint a legnagyobb brit vállalat egy titkos igazgatósági tanácskozáson, amelyet még tíz napja tartottak Cipruson, 1,8 milliárd dollár (260 milliárd forint) osztalék visszatartásáról döntött a TNK-BP-nél.
A döntés célja a konzervatív vasárnapi brit lap szerint a nyomásgyakorlás a BP négy fő orosz befektetési partnerére, és annak elérése, hogy Robert Dudley, a TNK-BP brit vezérigazgatója kaphasson új tartózkodási vízumot.
A Financial Times e hónap elején írta meg, hogy az orosz hatóságok megtagadták a TNK-BP számos külföldi igazgatójának munkavállalási engedélyét, így nekik jó eséllyel a hónap végéig el kell hagyniuk az országot.
A londoni gazdasági napilap értesülései szerint az intézkedés Dudleyra, valamint a vegyes vállalat pénzügyi igazgatójára és sok más magas rangú vezetőjére is vonatkozik, akiknek távozniuk kell Oroszországból, "ha nem tudnak gyorsan új vízumokat szerezni". Távozásukkal a cég működésének közvetlen ellenőrzése az orosz partnerek kezébe kerülne.
A vállalathoz "közel álló" bennfentesek szerint félő, hogy a munkavállalási engedélyek feletti vita is része annak az erőfeszítésnek, amellyel az oroszok "alattomban" megpróbálják megszerezni a vegyes vállalat ellenőrzését, írta július elején a Financial Times. E források sejtése szerint az orosz részvényesek ahhoz készítik elő a talajt, hogy a részesedést azután eladják valamely orosz állami vállalatnak, például a Gazpromnak vagy a Rosneftnek, jóllehet ezt az orosz befektetők cáfolták.
A The Sunday Telegraph vasárnapi írása szerint az orosz befektetői konzorcium (AAR), amelynek 50 százaléka van a vegyes cégben, azzal érvel, hogy mivel a részvényesek 50 százaléka Dudley távozását akarja, a BP a vállalatvezetési szabályokat hagyja figyelmen kívül, amikor ragaszkodik a vezérigazgató maradásához.
Az AAR vezérigazgatója a brit lapnak azt mondta: kész jogi útra terelni az ügyet, akár két héten belül.
Az AAR az elmúlt öt évben 18 milliárd dollárt kapott osztalék formájában és vagyoneladásokból. A pénzt az orosz befektetők más üzleti érdekeltségeikbe pumpálták - például az Alfa Bankba, amely Mihail Fridman, az egyik orosz partner tulajdona -, jóllehet a BP szóvivője szerint a TNK-BP-nek az olajtermelés növelésébe kellene beruháznia, az orosz kormány céljainak megfelelően, írta a The Sunday Telegraph.
Nyár végén érkezik a zwackos rekordosztalék
Mol-osztalék: ma minden kiderül
MTI