A brit kormány éppen az ősszel kezdődött idei egyetemi tanévtől tette lehetővé - a diákok érdekképviseleteinek hangos tiltakozása közepette - az állami egyetemeknek, hogy évente 3 ezer fontig (1,2 millió forint) terjedő tandíjat szedjenek a diákoktól; a korábbi egységes hallgatói hozzájárulás 1100 font volt. Az új tandíjrendszer vonatkozik a többi EU-tagállamból brit egyetemekre jelentkező hallgatókra is.
A legnagyobb brit baloldali napilap által végzett, az összes brit egyetemre kiterjedő felmérés szerint azonban a válaszadók a 3 ezer fontos felső tandíjhatár legalább megkétszerezését tartanák szükségesnek az új rendszer 2009-ben esedékes felülvizsgálata során. Egyes tudományos szakok azonban a tanévenkénti 10 ezer fontos tandíjat tartanák elfogadhatónak a megfelelő képzési színvonal költségeinek fedezésére.
A felmérésbe bevont egyik egyetem dékánja azt mondta: a tandíjrendszerhez kapcsolódó jelenlegi "nagyvonalú" hitelfeltételek "a tehetős középosztálynak nyújtanak hatalmas támogatást", mivel a diákok alacsonyan tartott kamatú hitelekhez jutnak, miközben olyan karrier áll előttük, amely az országos átlagnál jóval magasabb fizetést ígér. "Az emberek világszínvonalú oktatást akarnak gyerekeiknek, ingyen vagy olcsón, a szegények adójából finanszírozva", fogalmazott a név nélkül nyilatkozó egyetemei vezető.
A tandíj utáni adókedvezmény 2007-től nem csak alapképzés, hanem felsőfokú képzés, szakképzés, illetve doktorandsz-képzés után is jár. |
A világ legjobb egyeteme az előző évi rangsorhoz hasonlóan az amerikai Harvard, a második és a harmadik Cambridge, illetve Oxford. A The Times a legutóbbi éves listához fűzött elemzésében megjegyezte, hogy a Harvard működését finanszírozó 26 milliárd dolláros (5000 milliárd forintos) alapítvány vagyona meghaladja az összes brit állami egyetem évenkénti teljes költségvetését.
Már bezárult a tandíjmentességi kiskapu
A Semmelweis Egyetemen is egységes lesz a tandíj