1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Jelentős hasznot húz a brit gazdaság a kelet-európai EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges bevándorlásából
Jelentős hasznot húz a brit gazdaság a kelet-európai EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges bevándorlásából, áll a Bank of England új, átfogó elemzésében.

A 62 oldalas jelentés, amelyet a brit jegybank pénzügypolitikai tanácsának egyik tekintélyes tagja, David Blanchflower közgazdász professzor állított össze, megállapítja: a kelet-európai bevándorlás a közvélekedéssel ellentétben nem növeli, hanem csökkenti a természetes munkanélküliségi arányt, mivel az új uniós tagállamokból érkező bevándorlók úgy növelik a foglalkoztatottságot, hogy nem a brit lakosságtól vesznek el álláslehetőségeket, hanem üres munkahelyeket, illetve számukra brit munkáltatók által létrehozott új állásokat töltenek be.

Több mint 4000 állás vár betöltésre - KATTINTSON!
Mindemellett a kelet-európaiak tömeges bevándorlása az inflációs nyomást is enyhítette, mivel a brit gazdaságban általa teremtett pótlólagos kínálat nagyobb, mint az általa teremtett pótlólagos kereslet, áll a Bank of England elemzésében. A jelentést összeállító jegybanki szakértő szerint a nyolc kelet-európai EU-tagállamból érkezők átlagosan 14 százalékkal keresnek kevesebbet, mint az azonos munkakörben foglalkoztatott britek.

A tömeges keleti bevándorlás hatásairól komoly vita dúl Nagy-Britanniában. A Bank of England új jelentése azonban komoly érvet ad azoknak a londoni gazdaságelemzőknek a kezébe, akik szintén azon az állásponton vannak, hogy a brit munkapiac megnyitása az új kelet-európai EU-tagállamok előtt hasznos volt a brit gazdaságnak.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdasági előrejelző csoport - nemrégiben kiadott elemzésében az állt, hogy egyedül az új kelet-európai munkavállalói tömeg kétharmadát adó lengyelek bevándorlása mindössze két év alatt "Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette" a keresletet a brit gazdaságban, de úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.

Erősen megkérdőjelezte ugyanakkor az EU-bővítéssel rendkívüli mértékben felgyorsult nagy-britanniai bevándorlás gazdasági előnyeit az e kérdés tanulmányozására szakosodott legnagyobb londoni magánszervezet, amely a hét közepén adott ki erről jelentést. A Migrationwatch UK nevű, magát pártoktól függetlennek minősítő, a bevándorlást ugyanakkor konzervatív alapállásból szemlélő, korlátozásokat sürgető elemző csoport szerint a bevándorló munkavállalók nettó hozzájárulása a brit GDP-hez egy-egy "bennszülött" britre számolva heti 4 penny (15 forint), amiből "havonta sem telnék egy rúd Mars csokira". Mindeközben a brit munkapiacon dolgozó külföldiek naponta 10 millió fontot (3,8 milliárd forint) utalnak haza, tehát "a bevándorlás fő kedvezményezettjei maguk a bevándorlók", állt a szervezet e heti londoni jelentésében.

Ezzel a számmal Magyarország a nyolc ország közül a hatodik volt; ennél kevesebben csak Észtországból (5500) és Szlovéniából (500) érkeztek a brit munkapiacra a vizsgált időszakban.
A Bank of England új jelentésben szereplő adatok szerint 2004 májusa - az EU-bővítés időpontja - és 2006 szeptembere között a nyolc kelet-európai tagállamból összesen 486 660-an jegyeztették be munkavállalásukat Nagy-Britanniában; közülük 307 600 lengyel. Magyarországról a brit jegybank felmérése szerint 14 600-an érkeztek ugyanezen idő alatt. A nagy-britanniai munkavállalók arányát a küldő országok saját lakosságszámához mérő listán Magyarország még lejjebb van: 0,14 százalékos arányával az utolsó előtti, utána csak Szlovénia áll, 0,02 százalékkal.

London a január 1-jével EU-taggá vált Romániával és Bulgáriával szemben azonban már nem alkalmazza a 2004-es nyitott ajtó-politikát; a két új tagállamból érkezőknek belátható ideig jelentős munkapiaci korlátozásokkal - kvótákkal és munkaengedély-követelményekkel - kell szembenézniük.

Ezt a listát Litvánia vezeti: a balti ország összlakosságának 1,60 százaléka dolgozik a brit munkapiacon. Utána Lettország (1,25 százalék), Szlovákia (0,92) és Lengyelország (0,79) következik.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely az előző, 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkapiacát az akkori új tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer munkavállaló érkezik Kelet-Európából.

Bürokrácia gátolja a munkaerővándorlást az EU-ban
Már félmillió bevándorló Nagy-Britanniában
A spanyol gazdaságon segítettek a bevándorlók
Rekordméretű holland kivándorlás
Indulhatnak a magyarok Spanyolországba dolgozni

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG