Akár 30 milliárd forintot takaríthatnak meg évente a betegek és ennyit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, ha megfogadják a szaktárca „Gyógyuljon olcsóbban” mottóval meghirdetett kampányát. A 25 millió forintba kerülő kampányban plakátokról, tájékoztató füzetekből s a minisztérium honlapjáról kaphatnak megoldási javaslatot az emberek a hatékony és olcsó gyógyszerfogyasztásra. Molnár Lajos egészségügyi miniszter szerint ugyanis túl sok, esetenként pedig indokolatlanul drága orvosságot fogyasztanak a magyarok, ez nem látszik meg az egészségi állapotukon. Példátlan, hogy amíg az EU-tagállamok gyógyszerkiadása évente 10 százalékkal nő, a hazai ennek a duplájával, és ezt nem lehet a befizetett tb-járulékokból fedezni.
Mától ugyan nem változik a gyógyszerek termelői ára, mégis nő a betegek gyógyszerkiadása a tb-támogatási kulcsok csökkenése miatt. Az eddigi 90 százalékos támogatási kulcs 85-re, a 70 százalékos 55-re, az 50 százalékos 25-re mérséklődik. Az úgynevezett kiemelt támogatás mértéke (ezt több, súlyos betegségre, úgynevezett egészségügyi rendelvényre írhatják föl az orvosok) is változik, az eddigi 100 és 90 százalékos tb-támogatás mellett bevezetik a 70, illetve 50 százalékos támogatási mértéket. S mivel megszűnik az orvosságok ingyenessége, az eddig 100 százalékos tb-támogatást élvező szerek után (például inzulinok) 300 forint minimális térítési díjat kell fizetni, ám a szociálisan rászorult közgyógyellátottak helyett ezt az összeget az állam állja.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök több szocialista frakciótagot hívatott múlt pénteken magához, hogy tájékozódjon a régiókban elosztható kórházi ágyak körül kialakult vitáról – tudta meg a Világgazdaság. A kormányfő e találkozó után tette közzé azt a nyilatkozatát, amelyben kijelentette: kórházlistával és ágyszámokkal kapcsolatban az egészségügyi miniszter csak az alapjavaslatot tette meg, és az a normális, ha a vélemények alapján az eredetitől eltérő javaslat születik majd. |
Ám az egészségügyi miniszter szerint az olcsóbb orvosságokra való áttérés a tb által támogatott gyógyszerkörben átlagosan 12–18 százalékos kiadásnövekedéssel járhat. Az embereknek el kellene fogadniuk, hogy az olcsóbb szer nem rosszabb, s hogy nem az orvosság neve, hanem a hatóanyaga a fontos. Márpedig valamennyi hatóanyagból többféle készítmény van forgalomban hazánkban.
Ám a MGYK tapasztalata szerint számos olcsó szer nem kapható, így hiába írja azt föl az orvos, csak akkor tudja mással helyettesíteni a patikus, ha ezt a doktor a recepten engedélyezi. A szakminiszter is elismeri, hogy vannak fantomgyógyszerek, ám ha ez kiderül, úgy a gyártó céggel szerződést bont az OEP, terméke lekerül a támogatotti listáról. Szankcióra számíthat a nagykereskedő és a patikus is, ha nem a jogszabályok szerint készletez a gyógyszerekből – tette hozzá Molnár Lajos. Azt már Paál Tamás, az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatója mondta el a Világgazdaságnak: az egyik cég például annak ellenére hirdeti készítményeit a patikáknak, hogy felszámolás alatt van. Az OGYI államigazgatási eljárásban vizsgálja az ügyet.
A miniszter szerint az orvosok számára kötelezően alkalmazandó gyógyszerszoftver is segíthet a hatékony és olcsó gyógyszerfelírásban. Ezt a szoftvert az OGYI hitelesíti, s az OEP-nek kell működtetni. Ha az orvos rendszeresen eltér az ajánlott orvosságok felírásától, s azt nem indokolja meg, úgy március elsejétől pénzbüntetésre számíthat. Mintegy 300 millió forinttal megkurtítják a patikusokat is, hiszen januártól már nem jár nekik a nettó 1,70 forintos vénykezelési díj. Mivel ezt az OEP számára nyújtott adatszolgáltatásért kapták, és a jövőben is el kell végezniük, a gyógyszerészek perre mennek igazukért.
Az OGYI főigazgatója a lapnak elmondta: az Algopyrin, Germicid, Quarelin, Demalgon és más fantázianéven forgalmazott, de ugyanilyen hatóanyagú kilenc orvosság várhatóan február közepétől lesz vényköteles. Ezt a gyártó cégnek kell kezdeményeznie, ha nem teszi, úgy a gyógyszerhatóság lép helyette.
Döntsön a beteg a gyógyszerről? A kalkulátor segít
Drasztikus drágulás gyógyszer fronton
Bokros, Molnár, a közellenség