Oszkó Péter kiemelte: a program iránya jó, a négy százalékos vállalati különadó eltörlése és a munkáltatói járulék tíz százalékpontos csökkentése, amelyből az első körben jövőre öt százalékpont valósulhat meg, megegyezik azzal a javaslattal, amit a nemzetközi tanácsadók összeállítottak.
A különadó eltörlése közel 200 milliárd forintos tehertől mentesíti a vállalkozásokat, ugyanakkor ennek közel harmadát visszaveszi a kormány, ha a társasági nyereségadót 16 százalékról 18 százalékra emeli - tette hozzá.
Önnek most mennyi marad a borítékban? Számolja ki velünk!
Gyurcsány Ferenc Megegyezés című írása szerint már jövőre megemelnék a személyi jövedelemadó alsó sávjához tartozó összeghatárt, csökkenne a munkáltatói járulék, eltörölnék a vállalati különadót, ugyanakkor 16-ról 18 százalékra emelkedne a társasági adó. Részletek itt>> |
Mivel a program az adócsökkentés lényegi forrását a gazdaság fehéredésében jelölte meg, az igazi kockázat az, hogy vajon a kisebb adóterhelés rábírja-e az adózók szélesebb körét a fekete-szürke tevékenység feladására, és valódi adózókká válnak-e - fogalmazott az elnök-vezérigazgató.
"A mi javaslatunkban forrásként szerepelt az 1.950 forintos tételes egészségügyi hozzájárulás emelése 8.000 forintra és az ingatlanadó bevezetése is, valamint a személyi jövedelemadó átalakítása, 10-20-30 százalékos kulcs mellett" - idézte fel a nemzetközi tanácsadók javaslatait Oszkó Péter.
Kíváncsi, Ön mennyibe kerül a cégének? Itt megtudhatja!
Az SZDSZ ügyvivője, Gulyás József nem kívánt érdemben reagálni Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a Népszabadságban publikált adócsökkentési programra tett javaslatáról. A politikus a Magyar Televízió Nap-kelte című adásában azt mondta a dokumentumról, hogy a személyes várakozásai összességében mások voltak. |
Magyarország versenyképessége akkor állítható helyre, ha az újraelosztás jelenlegi 50 százalék feletti szintje legalább 10 százalékponttal csökken, ami az állami kiadások lefaragása nélkül elképzelhetetlen - állítja az adószakértő.
Kiadáscsökkentés ebben az 1.000-1.200 milliárd forintos programban tételesen nem szerepel, ugyanakkor a jelzett 300 milliárd forintos adócsökkentési alapot nyilván azzal a céllal hozná létre a kormány, hogy ha a fehéredés nem hozza meg a kívánt bevételeket, akkor ennyivel csökkenti a kiadásokat - mutatott rá a Deloitte vezetője.
Ha a GDP évente két százalékkal nő, akkor adócsökkentésre jövőre ennek felét, egy százalékot fordít a kormány, ami megközelítőleg 300 milliárd forint - összegezte az első gyorsbecslés eredményét Barcza György, a K&H Bank vezető közgazdásza |
Mivel a munkaadói járulék öt százalékponttal való csökkentése egy év alatt 350 milliárd forintot jelent, ha ezt 2009 április elsejétől vezetik be, akkor 263 milliárd esik ki a költségvetésből, azaz ennyit kellene fehéredésből pótolni - mondta az APEH korábbi elnökhelyettese.
Gyurcsány: azt folytatjuk, amit eddig csináltunk
Kóka: ezermilliárd a minimum
Adócsökkentés: hat nap múlva fellebben a fátyol
Össztűz az adócsomagra: félreértés az egész?
A kicsiket "bünteti" az új adócsomag
Aki gazdag, jól járna?
Elkészült az adócsomag - részletek itt!
MTI