"A fejekben még él a vasfüggöny"
Alois Mock volt az, aki akkori magyar kollégájával, Horn Gyulával 1989. június 27-én, Kelénpataknál (Klingenbachnál) átvágta a vasfüggönyt jelképező szögesdrótakadályt.
A Falter című folyóirat legfrissebb számában megjelent interjújában az akkori eseményeket felidézve elmondta, hogy maga az ötlet tulajdonképpen az osztrák külügyminisztérium egy fotósától származott, aki felvételeket készített arról, hogyan bontják a magyar határőrök a drótakadályt: a művelet már 1989 májusában megkezdődött, és az illető felháborítónak tartotta, hogy a "világra szóló esemény senkit sem érdekel". Így merült fel, hogy a két külügyminiszter, Mock és Horn személyesen vágja át a vasfüggönyt - a pillanatot megörökítő fotó aztán bejárta a világsajtót.
Arra a kérdésre, hogy utólag belegondolva mit csinált volna másként 1989-ben, az egykori külügyminiszter azt válaszolta, hogy nemigen lehetett volna egyebet cselekedni, hiszen az események dominóeffektusként követték egymást.
Úgy vélekedett, hogy a határok megszűnése hosszabb időt vesz igénybe az emberek fejében, különösen az idősekében, akik "oly sokáig kénytelen voltak azzal együtt élni". A mai tizennyolc évesek azonban már nem ismerhetik a vasfüggönyt - fűzte hozzá Mock.
Schengen: már csak 2 nap a nyitásig
A németek is berezeltek: segítség, jönnek a keleti bűnözők!
Európa nagyon nem örül nekünk - de miért?
MTI