„Az Amerikai Egyesült Államokban rövidtávon negatívan hathat a gazdasági növekedésre, ha a novemberi időközi választások a republikánusok előretörését hozzák, mert ez jelentősen csökkentheti a demokraták fiskális mozgásterét, és a növekedés mérséklődésén túl a dollár erősödését is eredményezheti.” – véli Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az USA gazdasági növekedésének támogatására további gazdaságélénkítést jelentett be az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke, amit a magas munkanélküliség és az alacsony infláció is indokol. A Fed újabb állampapír-vásárlási programmal élénkítene, de arról még nem született döntés, hogy ez mennyire lenne erőteljes. Az államkötvény-vásárlási program részleteit a Fed Nyíltpiaci Bizottságának november 2-3-i ülésén ismertetik, de a program várható hatása az elmúlt egy hónapban vélhetőleg már beépült a részvényárakba.
A részvényárfolyamokat befolyásoló további tényező, hogy az amerikai S&P 500 indexbe tartozó cégek közül eddig mintegy 40% tette közzé gyorsjelentését. „Az árbevétel növekedése szemlátomást lassult év/év alapon, 7,5%-ra csökkent az előző negyedévi 9%-ról. Ugyanakkor ez részben a magasabb bázisnak tudható be. A nettó profit sor viszont továbbra is erős növekedést mutat, ráadásul a cégek többsége felülteljesítette az elemzői várakozásokat. A gyorsjelentések átlagosan 9%-kal múlták felül az előrejelzéseket a nettó profit soron”– elemzi az adatokat Czachesz Gábor.
„Az eurózóna Németországgal az élen továbbra is haszonélvezője a világgazdasági fellendülésnek a növekvő exporton keresztül, míg az EU periféria országainak válsága elhúzódó lehet” – véli Czachesz Gábor. Itt még jelentős gazdaságpolitikai kiigazításra van szükség ahhoz, hogy ezek az országok érdemben javítsanak a versenyképességükön. A német példa azt mutatja, hogy ez kellő politikai eltökéltség mellett nem lehetetlen.
A feltörekvő piacokon a negyedik negyedévben is robosztus, de az első három negyedévnél mégis alacsonyabb mértékű gazdasági növekedésre számít az OTP Alapkezelő. Kínában például a kormányzat igyekszik elkerülni a gazdaság túlhevülését, így az ingatlanpiac hűtésével, kamatemeléssel, a hitelkihelyezési kvóták visszafogásával próbálja megelőzni a buborék kialakulását.
Magyarországon viszont az év hátralévő részében a GDP növekedés gyorsulására lehet számítani és lassan megindulhat a hazai fogyasztás növekedése is. Ezt támogatják az adórendszerben bejelentett változások is. A negyedik negyedév legfontosabb eseménye a jövő évi költségvetés kidolgozása lesz. A bevételi oldal már nagyrészt ismert az adórendszerben bejelentett változások révén, de a kiadási oldal részletei még tartogatnak kérdéseket. A piaci szereplők számára fontos a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos tervek részleteinek kidolgozása, hogyan érinti ez rövid és hosszú távon a megtakarításokat, az államháztartási hiányt valamint az adósságpályát - olvasható az OTP Alapkezelő elemzésében.
Privátbankár