1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ma már a feltörekvő gazdaságok fedezik a fejlett ipari térség példátlan méreteket öltő folyómérleg-hiányainak jelentős részé, áll a Moody"s Investors Service elemzésében
Ma már a feltörekvő gazdaságok fedezik a fejlett ipari térség példátlan méreteket öltő folyómérleg-hiányainak jelentős részét, ami a feltörekvők szuverén adósminőségének az utóbbi évtizedben végbement rendkívüli javulását is jelzi, áll a Moody"s Investors Service csütörtökön Londonban kiadott átfogó elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint a globális folyómérleg-hiányokat hagyományosan a világgazdaság egyik fő kockázati forrásának szokás tekinteni.

Jóllehet e folyó deficitek az elmúlt években csak tovább mélyültek, ellentmondásosnak tűnő módon a folyamat ezúttal stabilabbá tette a globális szuverén adóskockázati összképet, ugyanis a hiányoknak ma már a felét finanszírozó feltörekvő piaci térség nettó tőkeimportőrből tőkeexportőrré válása javította ennek az országcsoportnak a hitelképességi megítélését, miközben a fő felvevő Egyesült Államok adóskockázati profilja nem romlott érdemben, áll a Moody"s elemzésében.

A hitelminősítő adatai szerint az amerikai folyómérleg-deficit 1999 óta folyamatosan növekszik, és tavaly példátlan szintre, 850 milliárd dollár fölé duzzadt. Ezt az összeget azonban összefüggéseibe kell helyezni: az amerikai gazdaság saját éves GDP-értéke 6 százalékának megfelelő külső megtakarítást von be finanszírozásként, miközben az Egyesült Államok adja a világ összesített GDP-értékének több mint 25 százalékát.

Mindemellett jóllehet az amerikai folyó deficit nominális összege "masszív", az Egyesült Államok folyómérleg-hiányának aránya a teljes globális deficithez mérve még csökkent is, áll a Moody"s elemzésében.
A jelentéshez mellékelt grafikonokból kitűnik, hogy a tavalyi 850 milliárd dolláros amerikai hiány 1400 milliárd dollárt közelítő összesített globális deficithez aránylott; a globális folyómérleg-hiány 2002-ben még nem sokkal haladta meg a 600 milliárd dollárt, ezen belül azonban az amerikai deficit akkor csaknem 500 milliárd dollárt tett ki.

A Moody"s megjegyzi, hogy a globális folyó hiány több mint 80 százalékát magasra sorolt, "Aaa", illetve "Aa" szuverén adóskockázati osztályzattal ellátott gazdaságok halmozzák fel.

A jelentés ugyanakkor "új és elgondolkodtató" fejleménynek nevezi, hogy a világ folyómérleg-hiányának mintegy a felét most már a feltörekvő piaci gazdaságok finanszírozzák. A hitelminősítő szerint 1988-ban a teljes amerikai deficitet Németország és Japán pótolta, és 1999-ig az OECD-országok folyó hiányainak zömét más OECD-országok többletei fedezték. Azóta azonban a fejlett ipari államok alkotta OECD-térség folyó deficitjeit mind nagyobb mértékben finanszírozzák a feltörekvők, áll a Moody"s elemzésében.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor a rendkívüli folyómérleg-hiányok azért nem gyakorolnak nyomást az amerikai állam hitelképességi profiljára, mert az amerikai gazdaság - csakúgy, mint például az euróövezet - a gazdasági és pénzügyi érettség olyan fokára jutott, ahol a fizetési egyensúly állapota nem a kormány rövid távú pénzügyi kockázatainak, hanem jóval inkább a helyi gazdaság hosszú távú vitalitásának hasznos jelzője.

Ezekben a gazdaságokban a kormány semmilyen sarkalatos szerepet nem játszik a magánszféra külső tranzakcióiban, a jegybankoktól nem várják el, hogy végső segítségként devizaellátást nyújtsanak, és az is nagyon valószínűtlen, hogy a kormányok saját pénzügyi mérlegük rovására segítenének ki fedezetlen magánvállalatokat, áll az elemzésben.

A Moody"s szerint ebben az értelemben a fejlett országok fizetési egyensúlyi helyzete elsősorban a gazdasági magánjátékosok által a világgazdaság többi részével lebonyolított tranzakciók összességét tükrözi.

Magyarország egyedüli volt, de jó ez?
Az ázsiai válság nem ismétlődik Kelet-Európában
Kína még idén leelőzheti Amerikát

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG