A Fidesz bemutatta a lehallgatott telefonbeszélgetéseket
A tájékoztatón lejátszott felvételeken négy esetben Demeter Ervin, háromszor pedig Kövér László beszélt Horváth Józseffel. Kövér László mindhárom telefonbeszélgetés során időpontot egyeztetett Horváth Józseffel, ezen kívül érdemben nem beszéltek. Demeter Ervin egyszer szintén időpontot egyeztetett, két alkalommal Laborc Sándor NBH-főigazgató helyettes orosz kapcsolatairól beszélgetett Horváth Józseffel, a negyedik felvételen pedig egy kormányhatározat-módosításról érdeklődött, amely lehetővé tenné az önkormányzatok megfigyelését.
A felvételek lejátszása után Répássy Róbert azt mondta: Szilvásy György titokminiszter és kormánypárti politikusok a Fidesz által mozgatott maffiaszerű polipról beszéltek, azonban bebizonyosodott, hogy a Szilvásy György által kreált ügy megbukott, a lufi kipukkadt, sem bűncselekmény, de még bűnös kapcsolat sem róható fideszes képviselők terhére. A Fidesz ezért a legfőbb ügyészhez fordul hivatali visszaélés és személyes adattal való visszaélés miatt, Demeter Ervin és Kövér László pedig magánvádas eljárásban rágalmazásért perli be Szilvásy Györgyöt.
MSZP: a felvételek Szilvásyt igazolják
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke szerint az általa megismert hangfelvételek alátámasztják azokat a tényeket, amelyekről Szilvásy György titokminiszter számolt be az adatgyűjtési ügyben. A politikus erről az MSZP két másik nemzetbiztonsági bizottsági tagjával közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt.
A képviselő véleménye szerint bebizonyosodott az árnyék-titkosszolgálat léte, amely tudatosan jogosulatlan eszközökkel szerzett meg gazdasági és politikai információkat. Hozzátette: mindezek köztörvényes bűncselekmény gyanúját vetik fel, ezért a rendőrségnek és az ügyészségnek részletes és teljes körű, részrehajlás nélküli feltárás a feladata, bárki legyen az elkövető, vagy a megrendelő.
A politikus hangsúlyozta: elvárják a kormánytól, tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő.
Tóth Károly közölte, hogy a megismert információk alapján az árnyék-titkosszolgálat nemcsak információkat gyűjtött politikai vonalon, hanem befolyásolni akarta a folyamatokat.
Kiemelte: az általa megismert tények, vagyis a rendelkezésére bocsátott telefonbeszélgetésekről készült hangfelvétel - amelynek részleteit nem hozta nyilvánosságra - cáfolják a Fidesz eddigi állításait. Rendszeres volt a kapcsolattartás, szakmai és célirányos igényeket fogalmaztak meg, a válasz nem egyszer a "jelentem" szóval kezdődött - idézte fel a politikus, hozzátéve: államtitkok beszerzésére vonatkozó kérések is voltak, és a megrendelőnek is tisztában kellett lennie azzal, hogy mit kér. A szocialista képviselő szerint az anyagokból egyértelműen kiderül, hogy nem figyeltek meg fideszes politikusokat.
Azt kérte Demeter Ervin volt fideszes titokminisztertől, írásban is erősítse meg, amit korábban nyilatkozott, vagyis hogy engedélyezi azoknak a telefonbeszélgetéseknek a nyilvánosságra hozatalát, amelyekben ő szerepel.
Kiemelte: elvárják Orbán Viktortól, hogy egyértelműen határolódjon el azoktól a fideszes politikusoktól, akik tudatosan együttműködtek egy árnyék-titkosszolgálattal. Innen is kérdezem Orbán Viktort: mire használták fel, hogyan hasznosították a jogellenesen megszerzett információkat - tette fel a kérdést.
Tóth Károly kérdésre válaszolva nem mondta meg, hogy hány fideszes politikus lehet érintett az ügyben. "Egynél több" - fogalmazott.
Almássy: a fenyegetések mögött a titkosszolgálat sejlett fel
Megfigyelési-ügy: nem hozzák nyilvánosságra a bizonyítékokat
Gyurcsány csak sorolja a kérdéseket
MTI