A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport pénteki kommentárja szerint kevéssé kétséges, hogy a Fidesz jelentős többséggel győz, sőt a közvélemény-kutatási adatok alapján jó eséllyel "már az első forduló után világos lesz a helyzet".
A ház londoni elemzői szerint azonban "vegyesek" a Fidesz eddigi üzenetei azzal kapcsolatban, hogy a párt hajlandó lesz-e folytatni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU programja alapján folyó költségvetési kiigazítást, amelyet a jelenlegi ügyvezető kormány eddig "oly sikeresen végrehajtott".
A gazdaság életre keltését foglalkoztatás-növelő intézkedésekkel és adócsökkentésekkel célzó ígéretek, valamint az IMF-program "újratárgyalásának" követelése kelt valamelyes kételyt azzal kapcsolatban, hogy a magyar államháztartási hiány tovább csökken-e a tavaly elért 3,9 százalékos bruttó hazai termék-arányos (GDP-arányos) szintről - áll az elemzésben.
Az IMF január 20-án figyelmeztette Magyarországot, hogy nem tolerálná, ha az államháztartási hiány a GDP 7 százalékára nőne, arra a szintre, amellyel a Fidesz számol - a Valutaalp, mint mindig, most is kapcsolatban áll az ellenzékkel, amely nem a kormány által kalkulált módon számolta ki az általa várt hiányszámot. Az IMF budapesti állandó irodájának vezetője a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozva közölte: az IMF kapcsolatot tart a Fidesszel a számítási módokról, és nyitott tárgyalni az új kormánnyal a tavaszi választások után, ha az ezt akarná. |
A ház szerint a piacok semmilyen "költségvetési kísérletezést" - például "egy megkésett költségvetési gazdaságösztönző próbálkozást" - nem fogadnának kedvezően, különös tekintettel arra, hogy Görögország kapcsán ismét az adósságproblémákra összpontosul a figyelem. Magyarország 80 százalékos GDP-arányos adósságrátája mindenképpen jobb Görögországénál és több más euróövezeti tagállaménál, de sokkal rosszabb a felzárkózó Európa többi gazdaságáénál - hangsúlyozzák a Barclays Capital londoni elemzői.
Más nagy citybeli házak szerint ugyanakkor különbséget kell tenni a választási retorika és a várható tényleges intézkedések között.
Az HSBC bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői minapi előrejelzésükben kiemelték, hogy a Fidesz még nem állt elő olyan hivatalos választási programmal, amely részletezné a párt gazdaságpolitikai elképzeléseit. A cég véleménye az, hogy a Fidesz kormányra kerülésének kilátása "jelentős kockázat" a mostani kedvező költségvetési folyamatokra, mindazonáltal nem valószínű, hogy megvalósulnak a párt állítólagos tervei a 2010-es költségvetés "átírására", tekintettel a jogi akadályokra és az időzítési kérdésekre.
A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Az IMF-EU-programból még fennmaradó összeg esetleges lehívása - a piaci finanszírozási források kihasználása helyett - piaci szempontból valószínűleg negatív fejlemény lenne, tekintettel arra, hogy így kimerülne az elővigyázatossági tartalék. Megjegyzendő azonban, hogy a további részletek lehívhatóságához a valutaalapot előbb meg kell győzni a költségvetési kiadások reformjának folytatásához fűződő szándékról - áll az HSBC elemzésében.
Szapáry György, az MNB korábbi alelnöke, a Fidesz gazdasági tanácsadója szerdán azt közölte: a Fidesz vezetőivel folytatott beszélgetéseiből számára az derült ki, hogy a legnagyobb ellenzéki pártnak kormányra kerülése után egyáltalán nem áll szándékában, hogy a költségvetés "elszálljon". Be akarják vezetni az eurót, csökkenteni akarják a hiányt, az a kérdés, hogy ezt melyik szintről kell elkezdeni - hangoztatta. |
Az HSBC szerint mindent összevetve megvan a kockázata annak, hogy a magyar hiány eltérhet IMF által jóváhagyottól. Mindazonáltal a Fidesz "teljes mértékben tudatában van annak", hogy a piaci bizalom fenntartása és a pénzügyi stabilitás megőrzése miatt korlátok között kell tartani a deficitet, így a retorika változhat a választások után - áll az HSBC londoni elemzésében.
Más nagy londoni házak is hasonló véleményt fogalmaztak meg legutóbbi elemzéseikben. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrégiben kiadott felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a nemzetközi hitelezők és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás jó eséllyel megakadályozná, hogy az új kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól. A ház hangsúlyozta emellett, hogy az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából.
A Fitch Ratings hitelminősítő, amely a múlt hónapban megerősítette Magyarország közepes befektetői "BBB" adósbesorolását, ehhez fűzött akkori londoni elemzésében szintén azt írta: a Fidesz "hagyományosan viszonylag konzervatív" költségvetési szempontból, emellett üzletbarát és kisméretű kormányt pártoló filozófiát vall. A hitelminősítő abban az elemzésben megjegyezte: véleménye szerint a 7 százalék körüli idei GDP-arányos államháztartási hiányról szóló korábbi Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásnak, semmint tényleges hiánycélnak.
Megvan a választások időpontja
Százból 15 MSZP-s a Fideszre szavazna
Bajnainak kezd elege lenni a politikából
Fidesz: nem akarjuk, hogy elszálljon a hiány
Nincs bocsánat: a Fidesznek üzent az IMF
MTI