A fideszeseket és a liberálisokat is fenyegetik
Az ellenzéki párt által az MTI-hez eljuttatott, számos helyesírási hibát tartalmazó levélben többek között azt írják a Fidesz politikusáról, hogy "előbb-utóbb elteszik az ilyen mocskos embert, mint Ön. Én nyugodt természetű vagyok, de egy sorozattal leteríteném, mint a kutyát. Ilyen ember nem élhet. Eljön az idő, hogy erre sor kerül" - olvasható a Navracsics Tibornak szánt fenyegető levélben.
A Fidesz parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének írt levélben Szijjártó Péter nevét is megemlítik: "Úgy látszik, Ön mindenre képes (...) Szijjártóval együtt". A levél végén feladóként ez van feltüntetve: Békét szerető emberek, Zala megye, 8900.
Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke az MTI érdeklődésére elmondta, Navracsics Tiboron kívül a napokban Szijjártó Péter szóvivő és Répássy Róbert frakcióigazgató kapott levélben, az Országgyűlés Hivatala címére vagy sms-ben fenyegetést.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesz más politikusai, így Orbán Viktor elnök kapott-e hasonló fenyegetést, a sajtófőnök azt mondta: a megfenyegetettek és hozzátartozóik védelme érdekében sem erről, sem a megtett intézkedésekről nem kívánnak nyilatkozni.
A liberális politikusok is sorozatosan kapnak életveszélyes fenyegetetést tartalmazó smseket, leveleket és telefonhívásokat - közölte Horn Gábor. Az ügyvivő elmondta: a szabad demokraták szerint elfogadhatatlan a demokrácia ellen és a parlamenti képviselők ellen irányuló, erősödő agressziót.
Az SZDSZ elutasítja a képviselők ellen irányuló fenyegetőzést, és együttműködést ajánl minden demokratikus politikai erőnek a szélsőségesek ellen - hangsúlyozta. Véleménye szerint azzal, hogy Semjén Zsoltot, a KDNP elnökét is megfenyegették, bebizonyosodott, hogy a demokratikus erők között kisebb a távolság, mint a nyilasok, nácik és a parlamenti pártok között.
"Ezért újra felajánljuk az SZDSZ együttműködését minden demokratikus politikai erőnek, így a KDNP-nek is, hogy mindenhol szakítsák meg a formális és informális együttműködéseket a szélsőjobboldallal, különös tekintettel a demokrácia bázisait adó önkormányzatokban" - fogalmazott Horn Gábor.
A védelmet a kormány rendelheti el
A megfenyegetetett országgyűlési képviselők védelmét az igazságügyi és rendészeti miniszter javaslatára a kormány rendelheti el - tájékoztatta a távirati irodát Kardos Imre dandártábornok, a Köztársasági Őrezred parancsnokának helyettese. Kardos Imre emlékeztetett rá: a Köztársasági Őrezred kibővítette a Parlament melletti biztonsági zónát annak érdekében, hogy a képviselők biztonságosan tudják megközelíteni az Országgyűlést.
Ami a képviselők közvetlen és tartós biztosítását illeti, arról a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló 160/1996-os kormányrendelet rendelkezik - tette hozzá. Mint mondta, eszerint annak a személynek az ideiglenes védelmét, akit az alkotmánnyal és törvényekkel összhangban álló közéleti tevékenysége miatt személye vagy közvetlen környezete ellen irányuló erőszakos cselekménnyel fenyegettek meg, a belügyminiszter - ma értelemszerűen az igazságügyi és rendészeti miniszter - javaslatára a kormány rendelheti el.
A miniszternek joga van ahhoz, hogy a kormány két ülése között írásbeli utasításban intézkedjen a védelem megkezdéséről, és a következő kormányülésen jóváhagyásra a kormány elé terjeszti ezt - tette hozzá. Mint mondta, amennyiben megfelelő információk állnak a Köztársasági Őrezred rendelkezésére, úgy az őrezred - az országos rendőrfőkapitány útján - kezdeményezheti a miniszternél a képviselő ideiglenes védelmének elrendelését.
Halálos fenyegetést kapott Semjén
MTI