A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint a lengyel devizaadósi besorolás "BBB plusz"-ról "A mínusz"-ra javul, stabil kilátással. A kereskedelmi adósokra megállapított besorolási országplafon "A plusz"-ról a magasan elsőrendű "AA mínusz"-ra emelkedik.
A csütörtöki lépés után a négy legnagyobb közép-európai új EU-tagállam közül csak Magyarország hosszú távú devizaadósi besorolása van a gyengébb befektetői "BBB plusz" szinten a Fitch listáján, amely Csehországot és Szlovákiát is "A" - a magyarnál két, az új lengyel osztályzatnál egy fokkal jobb - adósi besorolással tartja nyilván, ráadásul a magyar osztályzatra leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.
Magyarországra ugyanakkor csak a Fitch Ratings tart érvényben negatív kilátást a nagy nemzetközi hitelminősítők közül. A Standard & Poor"s tavaly év végén javította vissza negatívról stabilra a nála is "BBB plusz" szintű magyar szuverén osztályzat kilátását, a költségvetési kiigazítási program teljesítésével kapcsolatos derűlátása miatt, a Moody"s Investors Service pedig a december 22-ei leminősítéssel együtt változtatta stabilra az addigi negatívról a magyar kilátást. Ez utóbbi cégnél a magyar besorolás a leminősítés után is elsőrendű maradt, "A2"-es osztályzattal.
A lengyel felminősítésről kiadott csütörtöki londoni Fitch-elemzés szerint csökkent Lengyelország külső finanszírozási kockázata, és a folytatódó politikai bizonytalanság ellenére valamelyest javultak a költségvetési kilátások. A lengyel gazdaságban széles alapú fellendülés zajlik, amit erőteljes befektetési ráták, figyelemreméltó kereskedelmi teljesítmény és enyhe infláció támaszt alá. Becslések szerint a gazdasági növekedés tavaly reálértéken elérte az 5,7 százalékot, és várhatóan 2007-2008-ban is 5-6 százalék között lesz, elősegítve a konvergenciát a gazdagabb EU-tagállamokkal, áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint a lengyel folyómérleg-hiány a GDP-érték 2 százaléka alatt van, és a folyó deficitet 2003 óta meghaladja a működőtőke-beáramlás. A nettó küladósság a folyó külső bevételek 46 százalékára apadt 2006 végére a 2003-ban mért 70 százalékról. Az ESA-95 szabvánnyal számolt GDP-arányos államháztartási deficit - a GDP 2 százalékának megfelelő nyugdíjreform-költségekkel együtt - tavaly 3,9 százalék körüli szintre csökkenhetett az előzetes becslések szerint; ez 2000 óta a legalacsonyabb hiány.
Az átalakított nyugdíjrendszer révén Lengyelország sok más EU-tagállamnál jóval kedvezőbb helyzetben van az idősödő lakosság jelentette költségvetési terhek kezelése szempontjából, áll a Fitch Ratings csütörtöki londoni elemzésében.
Magyarország számára nincs visszaút
Közép-Európa: a tőke és szakértelem célpontja
Legalább 10 milliárd dollárra számít Lengyelország