.jpg)
A Barclays Capital szerint ez már biztonsággal kijelenthető, mert - jóllehet a külföldi befektetői pozíciókról általában csak jelentős késleltetéssel jönnek ki adatok - Magyarország, Törökország és Románia esetében viszonylag friss számok hozzáférhetők; a magyarországi kötvénypiaci helyzetet például a cég szerint az augusztus 24-ei állapot alapján lehet megítélni.
Az elemzésben ennek alapján közölt grafikonon a magyar adósságpiacon tartott külföldi portfolió-befektetések értékének görbéje július eleje óta igen enyhe csökkenéssel gyakorlatilag stabilitást mutat. A ház szerint az eddigi mozgásokat összevetve az állapítható meg, hogy a kilengéseket ezeken a piacokon jórészt az alacsony hozamú devizapiaci hitelekből magas hozamú piacokon bevásárló, rövid távra játszó befektetői csoport pozíció-átrendezései és fedezeti ügyletei okozzák, alapszinten azonban nagyrészt változatlan a portfoliótartás a térségben.
A Barclays Capital ezt úgy értelmezi, hogy a helyi piacokon hosszú távra játszó portfolió-befektetői kör továbbra is derűlátó a feltörekvő Európa kilátásai iránt, és a ház ebben nem is vár változást, hacsak az egész térséget nem sújtja valamilyen átfogó, erőteljes kockázati átértékelés. Ez azonban nem szerepel a cég alapeseti forgatókönyvei között, áll az elemzésben.
Néhány napon belül ez a második olyan londoni elemzés, amely azt mutatja, hogy az európai feltörekvő térségből a globális likviditási megroppanás ellenére sem kezdődött tömeges portfolió-befektetői kivonulás. A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely befektetési alapok adataiból havi indexeket közöl a feltörekvő piacokon tartott befektetői pozíciók változásairól, e hét elején kiadott augusztusi felmérésében azt írta: "meglepő módon" még erősödött is ebben a hónapban a hosszú - vagyis árfolyam-emelkedésre játszó - forintkonstrukciók pozíciója a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, annak ellenére is, hogy a legtöbb magas hozamú piacon kockázatleépítés volt tapasztalható.
A világ legnagyobb hitelminősítője, a Standard & Poor"s által szintén e héten Londonban kiadott helyzetértékelés szerint a legnagyobb mértékű befektetői kivonulást az értékpapír-fedezett jelzálog-követelések amerikai piaca szenvedte el, a kockázatkerülés azonban jócskán túlterjedt ezen a szektoron. Az S&P szerint az amerikai vállalatok még néhány hónappal ezelőtt is akadálytalanul jutottak refinanszírozási forrásokhoz a tőkepiacokon, ez azonban mára teljesen megváltozott, és az amerikai vállalati szektor újadósság-kibocsátása - főleg a spekulatív kockázati kategóriába sorolt cégeké - augusztusra gyakorlatilag teljesen befagyott.
A Standard & Poor"s egy másik minapi londoni előrejelzése szerint a globális befektetési banki csoportok profitja az idei második félévben, éves összevetésben akár 70 százalékkal is zuhanhat, ha a hitelválság olyan súlyosnak bizonyul, mint amilyen az 1998-as orosz szuverén nem fizetővé válás után kialakult.
Obama: A jelzálogcsalók bűnözők!
Banki fúziókat hozhat a hitelválság
Az esti zivatar csak bemelegítés volt
MTI