A forintot nem hatotta meg a kamatcsökkentés
A forint árfolyama rezzenéstelenül fogadta az MNB piaci várakozásoknak megfelelő kamatvágását és továbbra is együtt mozgott a térségbeli devizákkal. A forint nap közben 267,60 forintos euró árfolyam környékén, a zloty 4,12-es euró árfolyam közvetlen közelében, a cseh korona 25,80-as euró árfolyam közelében ingadozott.
A dollárt 178,62 forinton jegyezték 1,4980 dolláros euró árfolyam mellett a péntek délutáni 180,52 forint és 1,4867 euró/dollár után. A svájci frank jegyzése 177,07 forint a pénteki 177,32 forint után, 100 japán jent pedig 200,80 forinton 203,09 forint után.
A piac az MNB kamatcsökkentést követő sajtótájékoztatón elhangzottak alapján igazolva látta nemcsak a mostani kamatcsökkentés beárazását a forint árfolyamába, de a forint stabilitása láttán további 50 bázispontos kamatcsökkentéseket tart valószínűnek a következő két hónapban.
Hétfőn a nemzetközi piacokon négy napi tőzsdei index csökkenést követően az optimista magatartás lett úrrá, az európai tőzsdék pozitív tartományban nyitottak, majd a szintén pozitív amerikai tőzsdei nyitás idején már kétszázalékos nyereségben jártak.
Az európai kereskedési szakaszban nyilvánosságra hozott német, valamint az eurózónabeli feldolgozóipari és szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexei a gazdasági helyzet kedvező alakulására engedtek következtetni, valamint az amerikai használt lakás értékesítések két és fél éve nem látott mértékű növekedést mutattak.
A javuló kockázatvállalási hajlandóság dollár denominált eszközökből más befektetési eszközök felé irányítja a befektetői tőkét, a dollár árfolyama csökken, az arany ára, a nyersanyag árak, valamint a magasabb hozamú devizák árfolyama emelkedik.
Az euró/dollár a pénteki 1,4800 közeli árfolyamról hétfőn 1,5000 közvetlen közelébe emelkedett. A piac az 1,5000-ös határ áttörése esetén 1,5050-nél számít erős ellenállási pontra. Az euró gyengülésével szemben 1,4960 és 1,4890 támaszthat erőteljesebb ellenállást.
Az arany ára hétfőn már az ázsiai kereskedési szakaszban is 1.165 dollárt ért el unciánként, az európai kereskedés alatt folyamatosan emelkedett, majd az amerikai nyitás után 1.170 dollár felett új rekordot állított be.
A kereskedők a forint árfolyamának további mérsékelt erősödésére számítanak a nemzetközi befektetői hangulat alakulása, az euró/dollár árfolyam mozgásának függvényében.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI