1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Februártól ismét emelkedik az áram ára - közölték a villamosenergia-ipar sztrájkra készülő szakszervezetei - írja a Népszabadság
Februártól ismét emelkedik az áram ára - közölték a villamosenergia-ipar sztrájkra készülő szakszervezetei. A kiszivárogtatás a gazdasági tárcával folytatott háború része: Kóka János a nyártól elvenné az ágazat dolgozóinak áramárkedvezményeit - írja a Népszabadság.

Február elsejével ismét emelkedik az áram ára - közölte a villamosenergia-ipar szakszervezeteinek sztrájkbizottsága. A gazdasági tárca a hírt nem kommentálta - más forrásból a lap úgy tudja: a minisztérium "infláció alatti" áremelést tervez, ami akár 6 százalék körüli mértéket is jelenthet.

Az áram ára tavaly augusztusban emelkedett legutóbb - többek között az emelés az, ami a mostani szakszervezeti kiszivárogtatáshoz is vezetett. Kóka János gazdasági miniszter ugyanis az áremeléssel hadat üzent a kivételeknek - az ágazati szakszervezetek értelmezésében a villamosenergia-ipar jelenlegi és volt dolgozóinak.

A magyar erőművek, villamosenergia-szolgáltatók privatizációjakor, 1997-ben kötött megállapodás szerint ugyanis az ágazat munkavállalói megtarthatták a korábbi kedvezményeiket, vagyis a nekik adott alacsonyabb áramárat. Ma egy kilowatt áramért a normál fogyasztó valamivel több mint 30 forintot fizet, a villamosenergia-ipari dolgozó 11,50-et. Mindezt a miniszteri árrendelet határozza meg - ami önmagában is óriási kedvezmény. Így ugyanis az olcsóbb áram nem minősül vállalati juttatásnak, vagyis nem kell utána személyi jövedelemadót sem fizetni. Ráadásul nemcsak az iparban dolgozó húszezer ember (és családjuk) kapja a kedvezményt, hanem azok is, akik innen vonultak nyugdíjba. Ők a nagyobb rész: 42 ezren tarthatnak igényt ilyen címen kedvezményesebb tarifára.

Kóka János szerint a dolgozóknak adott kedvezményes árat a többi fogyasztó fizeti meg. Az áramszolgáltatóknak garantált nyereséget biztosító mai rendszerben ugyanis az államnak úgy kell az árakat megállapítani, hogy a bevételből a szolgáltatók fedezni tudják a költségeiket és a profitjukat. Ha egy csoport kevesebbet fizet, a szükséges bevételt máshonnan kell biztosítani: a fogyasztók 20-25 fillérrel fizetnek többet azért, hogy a szektor munkavállalói és nyugdíjasai jobban járhassanak - szól a minisztériumi érvelés. Éves szinten nyolcmilliárd forint a többlet.

Igaz, az áram akkor se lenne olcsóbb, ha ezt a kedvezményt nem központilag, az alacsonyabb árral kapnák a dolgozók, hanem a vállalatok adnák nekik. Márpedig adniuk kéne: a kedvezményes tarifa része ugyanis az ágazati kollektív bérmegállapodásnak. Így viszont a juttatás beépülne a költségekbe, ráadásul azt már a jövedelemadó is terhelné (vagyis így még nagyobb összeget jelentene). Más kérdés persze, hogy ebben az esetben a villamosenergia-ipari nyugdíjasok nem igazán juthatnának hozzá a kedvezményhez, ami viszont meredeken viszi lefelé a költségmutatót.

Az ágazat szakszervezeteinél már tavaly augusztusban az is kiverte a biztosítékot, hogy a tárca - vélhetően a harc kezdeteként - a dolgozói árat sokkal jobban emelte, mint a normál tarifát. Az 1997-es megállapodás szerint a két áramár emelésének egyformának kell lennie - Kókáék újraértelmezésében ez nem a százalékos áremelési mérték egyenlőségét jelenti, hanem a forintban meghatározott árét. Értsd: augusztus elsején mindenütt 3,40 forinttal emelkedett az áram ára, ez 10 százalék feletti drágulást jelentett a fogyasztók többségénél és 42 százalékosat a villamosenergia-ipar dolgozóinál. Az ágazati érdekképviseletek ekkor dühödtek fel, és megalapították a sztrájkbizottságukat.
Kóka János szerint az sem biztos, hogy minden cég egyformán adna ilyen kedvezményt (az ágazati bérmegállapodás nem kötelező, csak irányelv), miként az is kérdés, hogy minden ilyen juttatást el tudnának-e számolni a cégek az ármegállapításkor. Ráadásul a cégeket szorítja majd a verseny is: júliustól a minisztérium teljesen megnyitná az árampiacot, az árszabályozást szinte el is felejtenék (tulajdonképpen csak egyfajta maximumot alkalmaznának). Ez utóbbi egyébként az, ami miatt a különleges kedvezmény egyébként se maradhatna - mondja a miniszter, aki szerint a piacgazdasággal is ellentétesek az ilyen kiváltságok.

Az ősz tárgyalásokkal telt, előrehaladás nem sok történt, a szakszervezetek gyorsan a kollektív szerződésben rögzítették, hogy a dolgozóknak a normál ár 28 százalékát lehet számlázni, majd ezt hajlandók lettek volna felemelni 37 százalékra. A gazdasági tárca viszont tegnap egyszerűen lesöpörte a javaslatukat az asztalról, és a nekik elkülönített tarifa júliusi megszüntetéséről kezdett beszélni.

Gál Rezső, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, a sztrájkbizottság főtitkára szerint a tárca nem járt el velük korrekten: azt kérték tőlük, ne publikálják a sztrájkhelyzetet, erre most ők mentek nekik a sajtóban. Ráadásul a kampány demagóg: nem a dolgozókat kellene szembeállítani a fogyasztókkal - az áram árának ugyanis igencsak kis szeletét jelenti a nekik adott kedvezmény. Gál Rezső szerint az áram 32 forintos árából 3 forintot tehet ki a személyi költség, míg az állam és a tulajdonosok (előbbi adók és járulékok, utóbbi osztalék formájában) 13 forinttal részesednek belőle.

A szakszervezeti vezető szerint meg lehetne oldani az árampiaci liberalizáció után is a kedvezményes ár biztosítását - erről is volt szó a korábbi egyeztetéseken -, csakhogy a minisztériumban "elfogyott az akarat". Az ágazati érdekképviseletek szerdán arról döntenek: sztrájkba lépjenek-e - miután augusztus óta van sztrájkbizottság, és a tárgyalások láthatóan holtpontra jutottak, erre módjuk van. Szerintük az idő is sürget, a februári áremelés ugyanis az elmúlt év nyarához hasonló szisztémával működne: vagyis forintban határozná meg a drágítási mértéket, így az ágazat dolgozóinak sokkal nagyobb mértékű tehernövekedést okozva.

Építenünk kell egy új atomerőművet?
A Gazpromé lesz az E.ON magyar üzletrésze?
Még nem biztos a drágább áram

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG