A jövő kedden megjelenő prognózis szerint - amelynek tervezetéből a csütörtöki Financial Times közölt részleteket - a globális földgázpiac a korábbi, feszes keresleti-kínálati helyzet jellemezte eladói piacból máris vásárlói piaccá alakult át, amelyet a kereslet gyengülése és az ezzel egy időben belépő új ellátási források jellemeznek.
A londoni gazdasági napilap birtokába jutott IEA-jelentéstervezet szerint az ügynökség azzal számol, hogy ebben a helyzetben 2015-re legalább 250 milliárd köbméterre nő a földgázvezeték-rendszerek és a cseppfolyósított földgáz fogadására alkalmas kikötői terminálok többletkapacitása a fogyasztáshoz képest. Ez több mint a négyszerese lenne a 2007-ben mért kapacitási tartaléknak.
A Financial Times által idézett jelentéstervezet szerint a globális kereslet várható alakulása arra vall, hogy világszerte jelentősek lesznek a kihasználatlan kapacitások az interregionális vezetékrendszerekben és a cseppfolyósított földgázt fogadó terminálokon. A valószínűsíthető ellátási bőség messze ható következményekkel járhat a földgázárakra is - áll az IEA készülő tervezetében.
A Financial Times szerint a várható túlkínálat igen kedvezőtlen fejlemény lenne az orosz Gazprom földgázipari csoport számára, mivel kikezdené a cég által a fogyasztó és a tranzitországok felett gyakorolt "hatalmat". Oroszország az EU jelentős gázellátója marad, és az uniós import várhatóan emelkedni is fog, de a korábban vártnál jóval kisebb ütemben. Valószínű az is, hogy Európa talál olcsóbb alternatív földgázbeszerzési forrásokat, különösen Észak-Afrikában és esetleg a Közel-Keleten - áll az ismertetésben.
Mi vigyázunk majd a szerbek gáztartalékára
Törökország eleshet az olcsó azeri gáztól
Kelet-Európa újra Moszkva bábja lesz?
MTI