A Gazpromtól vásárolt földgáz árazása meghatározott árképlet alapján történik. Jelenleg a még 1996-ban kötött és 2015-ben lejáró hosszútávú kereskedelmi megállapodás alapján állapítják meg "ship-or-pay", azaz "szállíts, vagy fizess" módon. Ez azt jelenti, hogy nem csak a vevőnek, hanem az eladó Gazpromnak is meg kell fizetnie a teljes árat, ha nem teljesíti a szükséges gázmennyiség szállítására vonatkozó kötelezettségeit.
Az árképletben a gáz árát egy nem részletezett összetételű olajtermék-kosárhoz kötik, ami havonta meghatározza a tényleges árat, így az árváltoztatásra egyoldalúan nincs lehetőség. A Gazprom magyarázata szerint a magyar import árképzés nem tartalmaz olyan különleges rendelkezést, ami az iparág által elfogadott árképzési mechanizmusoktól eltérne. A szabadpiac mellett Magyarországon van közüzem is, amelyben a földgáz fogyasztói árának megváltoztatására az energiaügyekben illetékes miniszternek negyedévente van lehetősége.
Az országba beérkező földgázt a nagykereskedő E.ON Földgáz Trade Zrt. adja tovább. A beszerzési ár képletében kilenc havi eltolódással szerepel a kőolaj világpiaci ára. Ennek alapján a második negyedévben még hordónként 82 dolláros olajár alapján számolt a közüzemi nagykereskedő, az E.ON Földgáz Trade Zrt. A harmadik negyedévben 94 dollárral kalkuláltak, de a negyedik negyedévben már 112 dollár hordónkénti árral kell számolni - mondta Kutas István, az E.ON Földgáz szóvivője az MTI-nek.
A végfogyasztói árban a termék árán kívül benne van a rendszer használatának díja is, amiben nemcsak a gázvezeték használatát fizeti meg a fogyasztó, hanem például a földgáz biztonsági tárolását is. Ugyanakkor a fogyasztóknak részletekben meg kell fizetniük azt a veszteséget is, amely a földgáz hivatalosan elismert beszerzési költsége és a tényleges költségek közötti különbözet miatt az E.ON Trade-nél halmozódott fel. A legutóbbi információk szerint ennek összeg meghaladja a 30 milliárd forintot.
Szigorúbban ellenőrzik a gázártámogatásokat
Rossz hír a távfűtéseseknek - érik az újabb emelés
Tegnap adócsomag, ma gázáremelés
Olcsóbb a gáz, mi mégis többet fizetünk
MTI