A végleges adatok szerint a Moszkvához fűződő viszony javításával kampányoló Janukovics a szavazatok 48,95 százalékát, vetélytársa, Julija Timosenko kormányfő 45,47 százalékot kapott a február 7-i második fordulóban. A választók több mint 4 százaléka mindkét jelölt ellen szavazott, amit lehetővé tesz az ukrán választási törvény. A bizottság előzőleg elutasította Timosenko panaszát, hogy a szavazáson csaltak, de ő előre bejelentette, hogy bíróságon is megóvja az eredményt.
A világ vezető politikusai már gratuláltak Janukovicsnak, köztük Dmitrij Medvegyev orosz és Barack Obama amerikai elnök, és elismerte győzelmét a NATO és az Európai Unió is. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői szerint a szavazás megfelelt a nemzetközi elvárások nagy részének.
Janukovics már ki is jelölte az irányt? Első szavait Moszkvához intézte
Viktor Janukovics megválasztott ukrán elnök közölte: erősíteni akarja az orosz-ukrán kapcsolatokat, miáltal vége szakad majd a gázvitáknak. Az ellenzéki pártvezető, aki szoros versenyben győzte le Julija Timosenko jelenlegi kormányfőt, a Daily Telegraph című brit lapnak nyilatkozva közölte: Ukrajna stabilizáló hatalomként kíván fellépni Kelet és Nyugat között.
"Az igazság az, hogy Ukrajna oldalán állok. Kiegyensúlyozott és pragmatikus kapcsolatokat akarok stratégiai partnereinkkel" - mondta. Európa biztos lehet abban, hogy Ukrajna elkerüli a Moszkvával kialakuló vitákat, amelyek a múltban a gázszállítások leállításához vezettek. "Amikor kétszer is kormányfő voltam, soha nem volt ilyen problémánk" - szögezte le. "A konfliktusok indokolatlanok, az Oroszországgal fennálló viszony átpolitizált. Ukrajna számos kérdésben stabilizáló szerepet játszhat Európa és Oroszország között" - mondta.
Janukovics vasárnap egy orosz televíziónak adott nyilatkozatában közölte: Ukrajna lehetővé teheti Oroszország számára, hogy az orosz fekete-tengeri flotta a bérleti szerződés 2017-es lejárta után is a szevasztopoli támaszponton maradjon. A Daily Telegraph-fal Janukovics azt is közölte, hogy segíteni akar Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásban.
Az 59 éves politikust, aki hangsúlyozta, hogy nem akar hátat fordítani Európának, az előző elnökválasztás második fordulójában, 2004-ben győztesnek hirdették ki. A csalások miatti tömeges tiltakozások azonban a szavazás érvénytelenítéséhez vezettek, és a megismételt második fordulót a nyugatbarát Viktor Juscsenko nyerte meg. Janukovics, aki szerint a 2004-es "narancsszínű forradalom" mögött az Egyesült Államok állt, közölte: nem neheztel.
"Ma (az amerikai beavatkozás) nem titok. Hosszú ideje ismert tény. Azóta azonban új lapot nyitottunk, és a jövőbe tekintünk" - mondta. Az orosz nemzetiségű és Donyeck megyei bányavidéken született Janukovics közölte: az ukrán államnyelvvel azonos vagy ahhoz közel azonos jogállást kíván biztosítani az orosz nyelv számára.
A piac nem örül az ukrán eredménynek
Oroszország máris üzent Ukrajnának
Ukrajna szintjére zuhant Görögország
Megkerüli Ukrajnát Magyarország olaja
MTI, Privátbankár