A tegnap aláírt berlini nyilatkozat elemzése nem rejteget hatalmas meglepetéseket, viszont van néhány szövegrész, amit akkor is érdemes komolyan venni, ha már túlságosan is sokszor hallottuk.
Például, hogy a kihívások átlépik a nemzeti határokat. Ehhez képest izgalmas kérdés, mit jelent a szövegnek az a további mondata, ami a további együttműködés politikai kereteinek megújítását ígéri, de csak ennyit, miközben a függőben lévő alkotmány sem szerepel a szövegben. Engem tehát az izgat, hogyan és miért nem folytatódik ez a megújulásos rész, és gyanítom, hogy ez a befejezetlen mondat, a megújítás mikéntjére való utalás hiánya épp a megújulás legfőbb akadályát jelzi. Hát igen, volt államfő, akinek már aznap sürgős volt kifogásolni, hogy ő miért nem mondhatott véleményt előzetesen a szövegről, a pápa meg már előre is bírált.
A Berlini Nyilatkozat arról szól, mit ért el és még mit érhet el az Unió a közös cselekvéssel, pénzzel, politikával. Az első reakció és egy izgalmas mondat hiányzó folytatása pedig arról, miért lesz nagyon nehéz elérni közösen a közös célokat.
Márványi Péter jegyzete
50 éves, mégis szebb kívülről, mint belülről
Nekünk nincs eurónk, ötvenessel emlékezünk
Brüsszel darabolós kedvében van