1p
"Negatív reakcióval" - vagyis a magyar adósosztályzat rontásával - fogadhatják a nemzetközi hitelminősítők a jövő évi magyar költségvetést. A Standard & Poor´s részéről a "bóvli" kategóriába kerülhet Magyarország. Az okok között említik a jövő évi büdzsé "strukturális gyengeségeit", amelyek középtávon "fenntarthatósági aggályokat vetnek fel"
"Negatív reakcióval" - vagyis a magyar adósosztályzat rontásával - fogadhatják a nemzetközi hitelminősítők a jövő évi magyar költségvetést - vélekedtek pénteki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja által ügyfeleknek összeállított, pénteken kiadott heti feltörekvő térségi elemzés szerint az elmúlt hónapok fejleményei azt sugallják, hogy Magyarországon és Romániában a lakosság kevésbé hajlandó a szükséges költségvetési kiigazítással járó nehézségek elviselésére, mint például Lettországban, ahol a költségvetési takarékossági intézkedéseket bevezető kormányt nemrég "kényelmes" többséggel újjáválasztották.

Az elemzés szerint Magyarország és Románia esetében emellett az is "visszaüt", hogy az IMF-programok nagyon koncentráltak voltak a korai szakaszban, vagyis a Nemzetközi Valutaalap a készenléti megállapodások alapján rendelkezésre bocsátott pénzügyi források zömét már folyósította, lehetővé téve viszonylag bőséges tartalékok felhalmozását. Ez azonban csökkentette azokat a heveny likviditási nyomásokat, amelyek a program kezdeti időszakában költségvetési fegyelmet kényszerítettek a két kormányra.

A Barclays Capital szerint az IMF-küldöttség a héten úgy távozott Budapestről, hogy "udvarias, de nyílt kritikát megfogalmazó nyilatkozatot" tett a jövő évi költségvetési célok elérésére tervezett kormányzati intézkedésekről.

A ház szerint a hitelminősítők - az elfogadás, de akár már a benyújtás után - "negatívan reagálhatnak" a jövő évi magyar költségvetés "strukturális gyengeségeire", amelyek középtávon "fenntarthatósági aggályokat vetnek fel".

IMF: a kormány bátor, de sokat kockáztat  
Egy másik nagy londoni befektetési bankcsoport, a Royal Bank of Scotland (RBS) felzárkózó piaci szakértőinek új elemzése szerint "nem meglepő, hogy az IMF nincs elragadtatva" a magyar kormány költségvetési terveitől. Az RBS elemzőinek értelmezése szerint a valutaalap a kirótt különadókat diszkriminatívnak és a nemzetközi befektetői közösségre nézve negatívnak tartja. Az IMF-nek az elemzés szerint emellett "számos aggálya van" a magánnyugdíj-pénztári átutalások felfüggesztésével kapcsolatban is.

Az RBS londoni szakértői a továbbiakban is "a bírálatok folyamával" számolnak, mivel a Moody´s Investors Service és a többi nemzetközi hitelminősítő "ítélete még hátravan". A Royal Bank of Scotland már novemberre valószínűsíti a magyar adósosztályzatok visszaminősítését.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.

A Standard & Poor´s részéről a "bóvli" - vagyis a befektetésre ajánlott szint alatti, spekulatív - sávba történő visszaminősítés kockázata áll fenn. Az S&P "BBB mínusz" szintű, negatív kilátású magyar osztályzata ugyanis a befektetési kategória legalsó fokozata. Ha a Standard & Poor´s ezt a magyar besorolást rontja, azzal Magyarország ennél a cégnél elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát.

Jelenleg három EU-tagállamnak - Lettországnak, Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői ajánlású adóskockázati besorolásai.

"Az ad hoc adóztatás rontja a magyar esélyeket" 
A Standard & Poor´s július végén jelentette be Londonban, hogy az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta a magyar adósbesorolás kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy "a kormány egyes intézkedései kedvezőtlenek lehetnek a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira". Akkori elemzésében az S&P e lépések között első helyre sorolta a pénzintézetekre kirótt adót, amelynek mértéke a hitelminősítő szerint középtávon ronthatja a bankrendszer tőkefelhajtó, és ezáltal hitelezési képességét is.

Ugyanaznap, amikor a Standard & Poor´s negatívra rontotta a magyar osztályzat kilátását, a Moody´s Investors Service is közölte, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország adósbesorolását. A Moody´s arra a véleményére hivatkozott, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok.

A Moody´s addig is negatív kilátást tartott érvényben a magyar államadósi besorolásra, a július végén bejelentett felülvizsgálat azonban a negatív kilátásánál erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég belátható időn belül ronthatja a magyar adósosztályzatot.

A londoni elemzői közösség ennek alapján mindenekelőtt a Moody´s magyar adósosztályzatának visszaminősítését valószínűsíti.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG