.jpg)
Az intenzív hőséget "túlélő" esetleges roncsdarabok valószínűleg a Föld felszínének több mint 70 százalékát borító világóceánba zuhannak - jelentette ki hétfőn Gordon Johndroe, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője. Megismételte, hogy az illetékes kormányzati ügynökségek figyelemmel követik az irányíthatatlanul zuhanó kémműhold helyzetét, és tanulmányozzák a lehetséges beavatkozásokat a károk elkerülésének érdekében.
Bryan Whitman, a Pentagon szóvivője emlékeztetett arra, hogy az utóbbi 50 év alatt mintegy 17 ezer, ember által készített tárgy hullott vissza a Föld légkörébe, de egyik sem okozott súlyos problémát. A legrosszabb eset 1997-ben történt, amikor egy Delta-II rakéta 255 kilogrammos üzemanyagtartálya egészben maradt, és Texasban egy farmer házától 45 méterre csapódott be.
Szakértők szerint a minibusz méretű L-21-es valószínűleg "atomjaira hullik" és teljesen megsemmisül már a légkörben. Ha mégsem, akkor az jelenthet gondot, hogy a pályamódosításhoz szükséges, hidrazint tartalmazó rakéta-üzemanyagból egy csepp sem fogyott el eddig. A hidrazin mérgező anyag, nagy mennyiségben halált okoz.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) által felbocsátott mesterséges égitestek közül a Skylab volt a legnagyobb, amely irányíthatatlanul zuhant le. A 78 tonnás űrállomás 1979. július 11-én belépett a sűrű légkörbe, szétégett és lezuhant. A Skylab el nem égett roncsdarabjai az Indiai-óceánon és Ausztrália gyéren lakott nyugati részén csapódtak be.
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
Újabb megfigyelések a titokzatos világító felhőről
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Orosz lesz az első ember a Marson?
Megdöbbentő: egyszerűen semmit sem találtak