Az inflációs célt Magyarországon a kormány és a jegybank közösen tűzi ki, Oblath Gábor azonban jobb megoldásnak tartja, ha ezt a kormány teszi. A mai magyar inflációs célkövető rendszerben a Magyar Nemzeti Banknak nincs kitűzött árfolyamcélja, de kis, nyitott gazdaságban az árfolyamra kitüntetett figyelmet kell fordítania, hogy elkerülje a nemzeti valuta túlzott felértékelődését - jelezte a Monetáris Tanács tagja. Véleménye szerint a jegybank ugyanakkor nem jelentheti be a számára kívánatos árfolyamsávot, ahogy ezt az MNB 2003-2004-ben tette, mert ezt a spekuláció célba veheti.
Egy kis, nyitott gazdaságban az inflációs célkövető rendszert akár blöffnek is nevezhetjük - jelentette ki Surányi György, a IntesaSanpaolo IMI regionális vezetője, hozzátéve, hogy ezt azért jelentheti ki, mert nem tagja a Monetáris Tanácsnak. A volt jegybankelnök szerint nem véletlen, hogy az USA központi bankja, a FED nem alkalmazza az inflációs célkövető rendszert.
Mindkét szakember felhívta a figyelmet arra, hogy egy ország külső egyensúlyának megítélésekor nem elég a nominális GDP-vel arányba állítani a folyó fizetési mérleget. A vásárlóerő paritáson számított GDP jobb eligazodást tesz lehetővé, s a GDP számba vételénél azt is jó tudni, hogy a feltörekvő országok esetében a szolgáltatások árai, így például az oktatásé, az egészségügyé, jócskán elmarad a fejlett országok árszínvonalától, miközben az export és az import árszínvonala a valós világpiaci árakat tükrözi.
A Szerbiában érzékelhető privatizáció-ellenességre hívta fel a figyelmet Surányi György, az IntesaSanpaolo IMI regionális vezetője. A volt jegybankelnök szerint az Európai Unió és az USA hathatósabb gazdasági segítséget kellene hogy nyújtson Szerbiának, hiszen évi 1-2 milliárd euró összegű gazdaságfejlesztési program előrelendíthetné a tulajdonviszonyok átalakítását. |
A politikai, elsősorban a koszovói probléma mellett Szerbia jövője a stratégiai állami vállalatok privatizációjától függ. Az olaj- és az áramszolgáltató cégek privatizációja nem halad, miközben a banki szektorban igen előrehaladt a magánosítás - tette hozzá Radovan Jelasity.
Elemzők nem várnak kamatemelést
Beindulhat a spekulánsok fantáziája
Hamecz: erősebb forintra nem, szabadabb árfolyamrendszerre viszont szükség van (hanganyag)