1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt néhány hónap meredek javulását követő enyhe korrekcióban, a forint erősödésével felszámolt rövid pozíciók visszaépítésével ismét kissé alulsúlyozottá váltak januárra a forintkonstrukciók a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, de továbbra is messze a korábbi, mélyen alulsúlyozott pozíciók felett járnak
Az elmúlt néhány hónap meredek javulását követő enyhe korrekcióban, a forint erősödésével felszámolt rövid pozíciók valamelyes visszaépítésével ismét kissé alulsúlyozottá váltak januárra a forintkonstrukciók a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, de továbbra is messze a korábbi, mélyen alulsúlyozott pozíciók felett járnak, áll az egyik vezető londoni befektetési ház pénteken kiadott januári felmérésében.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amely a felmérésbe bevont befektetési alapok adataiból havi indexet közöl a feltörekvő piacok valuta- és kamatkonstrukcióiban meglévő befektetői pozíciók változásáról, ezúttal 193 - összesen 363 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte.

A pénteken, Londonban kiadott januári jelentés szerint az alapok portfolióiban tartott forintpiaci befektetések átlagos súlyozottsági indexe ebben a hónapban - a korábbi fél év erős javulása után, amely decemberre hosszú idő először túlsúlyozott pozícióba emelte a forintkonstrukciókat - mínusz 0,1 volt; ez semlegeshez közeli alulsúlyozottsági index. Az előző hónapban plusz 0,3-re, vagyis túlsúlyozottságot jelző szintre emelkedett a JP Morgan forintpiaci indexe a tavaly novemberi mínusz 0,5, az októberi mínusz 1, a szeptemberi mínusz 2,2, az augusztusi és júliusi mínusz 2,5, a júniusi mínusz 2,9, a májusi, az áprilisi és a márciusi mínusz 2,4, a februári mínusz 2,3 és a tavaly januári mínusz 2,2 után, a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.

Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
Az ismét enyhe alulsúlyozottságot jelző januári index is még azt jelenti, hogy a júniusi mélypontról rendkívüli mértékben, 2,8 ponttal javult a forintbefektetési eszközök súlyozottsági indexe. A júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - az eddigi legalacsonyabb volt Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac csalódással fogadta a kormány költségvetési intézkedési csomagját.

A kezdeti csalódottság egyik legmarkánsabb jele volt, hogy a Standard & Poor"s, a világ legnagyobb hitelminősítője tavaly júniusban, a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. Az S&P ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt a véleményt a Standard & Poor"s egyik vezető elemzője éppen a januári JP Morgan-felmérés kiadása előtti napon erősítette meg. Az S&P európai szuverén minősítésekért felelős vezérigazgatója, Moritz Kraemer a hitelminősítő által a 2007-es európai szuverén adósminősítési folyamatokról tartott londoni tájékoztatón reálisnak nevezte a magyar költségvetési célkitűzéseket, és azt mondta: a magyar kormány költségvetési kiigazítási terve az utóbbi évek legjelentősebb konszolidációs programja az egész térségben. Részletek...
Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról pénteken közölt januári jelentésben a JP Morgan azt írta: a befektetők, akik az előző hónapra gyakorlatilag felszámolták rövid - vagyis a forint árfolyamesésére játszó fedezetlen eladási - forintpozícióikat, most valamennyit visszaépítettek, különösen a kamatpiacon, ahol az ötéves távlatú kamatcsere-hozamfelár 210 bázispontra bővült az euróövezeti szint fölött. A januári összesítés szerint ugyanakkor a ház azzal számol - csakúgy, mint az előző havi felmérésben -, hogy a kedvező külső környezet, valamint a magyar folyómérleg-hiány csökkenése újabb befektetői érdeklődést vonz a magyar piacra, rövid távon tovább erősítve a forintot az euróval szemben. Ez a pozíció-kiépítés azonban 2007 későbbi szakaszában jelenthet árfolyamkockázatot a forintra, abban az esetben, ha - vagy az amerikai recessziós aggodalmak, vagy éppen az agresszívabb globális likviditás-szűkítés szükségessé válása miatt - romlana a külső környezet, áll a JP Morgan új felmérésében.

Mibe fektessem a pénzem?
A JP Morgan az alapkezelőket a feltörekvő piaci befektetési eszközök súlyozását kimutató havi felmérésekben arról kérdezi, hogy milyen mértékben tartják portfoliójukban túl- vagy alulsúlyozott pozícióban a feltörekvő térség valuta- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen túlsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozzák fel.

 

Magyarország számára nincs visszaút
Hoppá! Optimista JP Morgan álláspont
A Moody"s ajándéka: leminősítés
Javított a magyar kilátáson az S&P
Éles váltás: túlsúlyozott befektetések

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG