Gerényi Gábor szerint a választás után a kampánycsendre vonatkozó szabályozást az Országgyűlésnek érdemes volna újragondolnia, mivel ma már egymásba mosódik a tömeg- és a magánkommunikáció. A választási törvény szerint péntek éjféltől vasárnap este hét óráig az internetes tartalomszolgáltatók sem jeleníthetnek meg olyan új anyagokat hírportáljaikon, amelyek közvetlenül vagy közvetve befolyásolhatják a választókat döntésükben.
"Mára a professzionális tartalomszolgáltatók helyett az internetes magánkommunikáció, azaz a felhasználói tartalmak adják az internetes tartalom többségét" - folytatta az elnök -, a blogok, a feltöltött videók, a facebookos üzenetek pedig mind az internet használói által létrehozott tartalmak. Ezért csak kérni lehet tőlük, illetve ajánlani lehet nekik, hogy a kérdéses időben tartózkodjanak a politikai megnyilvánulásoktól, de "betartatni nem lehet a kampánycsendet."
Gerényi Gábor úgy látja, hogy az internet ilyen értelemben már a kezdetekkor szürke zónát jelentett a fórumozók beírásai miatt.
Kampánycsend lép életbe ma éjfélkor az ország egész területén a vasárnapi országgyűlési választás miatt. A vasárnap este 7 óráig tartó, összesen 43 órás korlátozás valamennyi helyi és országos terjesztésű, írott vagy elektronikus médiumra is érvényes. Ezen időszak alatt kampánytevékenységet folytatni tilos. A törvény úgy rendelkezik, hogy "a kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának befolyásolása". Így például tilos a választók szervezett szállítása a szavazásra, vagy étel-ital adása számukra. Tilos továbbá pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölt fényképét vagy nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, választási plakát elhelyezése, vagy a választói akarat befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy más úton. |
Az MTE ezért arra hívja fel a közéleti szereplőket, hogy ezeket az oldalakat a kampánycsend ideje alatt ne használják. Az MTE kódexének alkalmazása az egyesület tagjaira nézve kötelező, a nem tag tartalomszolgáltatókra nézve csak ajánlást jelent.
Néző László, az egy médiacsoporthoz tartozó Magyar Nemzet, Hír TV és Lánchíd Rádió online kiadásának főszerkesztője az MTI kérdésére kijelentette: "Maximálisan betartjuk a jogszabályokat és a tartalomszolgáltatók egyesületének ajánlásait."
Elmondta: a nyitóoldalaikon a kampánycsendre figyelmeztető felhívás olvasható szombat nulla órától. A hírportálok politika tartalmú anyagai csak a harmadik kattintásra érhetők el. Ez azt jelenti, hogy a figyelmeztetés után a nyitóoldalra ugyanúgy el lehet jutni, ott azonban semmilyen politikai tartalom nem látható. Innen viszont egy rovatcímre kattintva - ez a harmadik kattintás - már elérhetők azok az anyagok, amelyek korábban a kampánytémákban íródtak.
A főszerkesztő hozzátette: nem törlik a híreket, de "mélyebbre helyezik őket a portál szerkezetében". Az MTI kérdésére, hogy az egyes portálokon működő, felhasználói véleményformálásra teret adó fórumokon hogyan veszik elejét politikai tartalmak, befolyásolásra alkalmas vélemények megjelenésének, Néző László úgy válaszolt: a kampánycsend idejére felfüggesztik a fórum működését, így senki sem tud új témát indítani, vagy témához hozzászólni.
Szavazás Ön hogyan követi a választások eredményét? Szavazzon! |
Ha lezárnák a fórumot, a főszerkesztő szerint számos más helyet találnának maguknak a kommentelők. "Napi húszezer hozzászólást úgysem lehet ellenőrizni, nem lehet az emberek által generált kommunikációt betiltani" - mondta Uj Péter. Az Index is tagja az MTE-nek.
A közmédiumokban is lemennek az utolsó hirdetések
A közmédiumok a kampánycsend előtt pénteken sugároznak utoljára ingyenes politikai hirdetéseket. A sorsolással kialakított sorrend szerint a Magyar Rádióban délután elsőként az MSZP, utoljára a Fidesz-KDNP hirdetése hangzik el. A külföldre is sugárzó Duna Televízióban nem jelenhetnek meg a pártok politikai hirdetései.
A választási törvény értelmében a közszolgálati műsorszolgáltatók az országos listát állító jelölő szervezetek politikai hirdetéseit az országgyűlési választások mindkét fordulója előtt legalább kétszer sugározni kötelesek.
VOKS 2010 ÉLŐ Kövesse online élőben a választási éjszaka eseményeit vasárnap 19 órától a Privátbankár.hu-n! |
A Magyar Rádió MTI-hez eljuttatott közleménye úgy fogalmaz: a közmédium a választási törvénnyel összhangban április 9-én, sorsolással kialakult sorrendben, a hat országos listát állító párt egy perces ingyenes hirdetését egymás után sugározza. A sorrendet a pártok képviselőinek jelenlétében sorsolták ki. Ez alapján pénteken 15 óra 54 perctől 16 óráig először az MSZP, majd a Civil Mozgalom, az LMP, a Jobbik, az MDF, végül a Fidesz-KDNP hirdetését sugározzák. Mind a hat hirdetés maximálisan egy perc hosszú lehetett, és a pártok dönthették el, hogy ezt az időt kihasználják-e. Első alkalommal április 2-án lehetett hallani az ingyenesen közzéteendő hirdetéseket. Mint a közlemény írja, a pártokra bízták, hogy ugyanazt a reklámot adja-e a közszolgálati rádió mindkétszer, vagy közvetlenül a választások előtt a szervezetek újat adnak be.
A Duna Televízió a médiatörvény azon passzusa alapján nem sugároz ilyen szpotokat, amely kimondja, hogy "külföldre irányuló műsorszolgáltatásban politikai hirdetés közzététele tilos".
Kampányidőszakban a műsorszolgáltatók (a közszolgálati és kereskedelmi műsorszolgáltatók egyaránt) a jelölő szervezetek, illetve a jelöltek számára azonos feltételekkel tehetnek közzé politikai hirdetést. A politikai hirdetéshez véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos.
Választások: az apparátus készen áll
Kampánycsend: nem befolyásolhatnak minket
MTI