Az európai konjunktúra lassulásának következtében várhatóan csak lassan emelkedik az ipari termelés az év hátralévő részében és 2009 elején - vélik az MTI által megkérdezett elemzők.
Az ipari termelés az idén júniusban 0,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a termelés volumene az év első hat hónapjában 5,6 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 1,6 százalékkal csökkent.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint a visszaesésért leginkább a belföldi értékesítés csökkenése a felelős. Amíg a január-júniusi belföldi értékesítés összességében 2 százalékkal nőtt, júniusban 3,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.
Hozzátette, hogy emellett az exportértékesítés is lassult. A júniusi növekedés 0,2 százalékos volt a májusi 1,9 százalék után. Az export dinamikáját elsősorban a feldolgozóipar határozza meg, a "kilátások pedig borúsak" - mondta az elemző.
A júniusi exportértékesítés lassulása elsősorban a nagyvállalati körben figyelhető meg. Az év hatodik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint harmadát adó villamos gép, műszer gyártás exportvolumene 1,6 százalékkal csökkent. A feldolgozóipari export több mint negyedét adó járműgyártás 1,3 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
Török Zoltán szerint a növekedés lassulása átgyűrűzik a következő év első felére is. Az európai dekonjunktúra elsősorban globális okokra vezethető vissza, többek között az amerikai recessziós félelmekre.
Németh Dávid, az ING Bank elemzője is hasonló véleményen van, szerinte a belföldi értékesítés visszaesése nehezen visszafordítható, a következő 12 hónapot is a csökkenés jellemzi majd. Az elemző 2008-ban átlagosan 5-6,5 százalékos növekedést vár.
Az ipari termelés tavaly 8,1 százalékkal nőtt az év egészében.
Minket is elért az európai lassulás
Tovább nőtt a külker többlet
MTI