A takarékszövetkezeti szektor mérlegfőösszege 2010-ben több mint nyolc százalékkal, 1733,6 milliárd forintra emelkedett, amihez a hitel, - és a betéti oldal állományainak bővülése is hozzájárult. A szövetkezeti hitelintézetek által nyújtott kölcsönök állománya csaknem öt százalékkal emelkedett tavaly, és megközelítette a 800 milliárd forintot. A betétállomány ennél valamivel nagyobb mértékben, 9 százalékkal tudott nőni 2010-ben, így az év végén már 1445 milliárd forint értékben kezelték a náluk elhelyezett megtakarításokat a takarékok.
„A takarékok soha nem törekedtek hirtelen, és gyors növekedésre, ezt a fajta lassú építkezést pedig az elmúlt két év be is igazolta: jobb beágyazottsággal és stabilabb működéssel tudunk tevékenykedni, mint más piaci szereplők” – mondta Varga Antal, az OTSZ ügyvezetője, hozzátéve, hogy mindig is előnyként emlegették tulajdonosi szerkezetüket, működési modellüket és üzletpolitikájukat, amely például a jóval szerényebb devizakitettségnek köszönhetően sokkal ellenállóbbá teszi a takarékokat a globális piaci környezettel szemben.
A takarékok devizahitelezési tevékenysége mindig is óvatos és visszafogott volt, miközben a lakosságnak és a vállalatoknak nyújtott kölcsönök arányára is a kiegyensúlyozottság a jellemző. Kiemelendő ugyanakkor, hogy a vállalatoknak nyújtott kölcsönök állománya a tavalyi évben több mint tíz százalékkal tudott nőni, amely fontos előjele annak a folyamatosan növekvő aktivitásnak, amely a takarékszövetkezeti szektor vállalati, elsősorban kkv-finanszírozási tevékenységét jellemzi. „Ügyfeleinknek csaknem fele vállalkozás, amelyek túlnyomó többsége kkv” – mondta Varga Antal, majd megjegyezte: a takarékok pedig a bankrendszer kis- és közepes vállalkozásai Magyarországon; a két szektor jól együtt tud működni, ami abban is megmutatkozik, hogy a takarékok kkv ügyfeleinek fizetési és együttműködési hajlandósága jobb, mint a bankszektor egészében.
A szektorral kapcsolatos idei várakozások kapcsán az OTSZ ügyvezetője éppen ezt emelte ki: mind az Új Széchenyi Tervnek, mint a kormány egyéb törekvéseinek, mind a vállalkozások igényeinek, mind pedig a takarékok aktivitásának köszönhetően 2011 a kkv-szektor finanszírozásának jelentős felfutását hozhatja, amelyben megkerülhetetlen szereplők lesznek a takarékok.
Mindemellett ugyanakkor az ügyvezető figyelmeztetett arra is, hogy a szektor biztonságos működéséhez bizonyos szabályzói módosítások is elengedhetetlenek. Az OTSZ, az intézményvédelmi tagsággal nem rendelkező Jógazda Takarékpénztár felszámolása kapcsán javaslatot tett a felügyeleti szerveknél arra, hogy a takarékoknak a 2003-as eltörlés után újra kötelező legyen a szövetségi, és az ezzel együtt járó intézményvédelmi tagság. Varga Antal szerint egyértelműen kívánatos a kötelező tagság, ez a piaci szereplők érdeke is, hiszen az integráció tagjait egyebek mellett komoly tőkevédelmi program védi.
Privátbankár