"Január óta számottevően változott a helyzet, a Széll Kálmán Terv ismertetése óta, majd a konvergenciariportból kirajzolódó intézkedések hatására a külföldi piacok megnyugodtak. A forint a régió egyik legnagyobb erősödést felmutató valutája volt" - mondta a szakember.
A TakarékBank elemzőinek főbb megállapításai szerint 2011-ben 3, 2012-ben 3,6 százalékos GDP-növekedésre számíthatunk, infláció tekintetében 2011-re 4 százalékos, 2012-re 3,1 százalékos átlagot jósolnak. "A növekedést a nettó export húzza, a fogyasztás és a beruházások fokozatosan járulnak hozzá a növekedéshez" - tette hozzá Oszlay András.
A külkereskedelmi termékforgalom többlete a tavalyi 5,55 milliárd után 2011-ben 6,3 milliárd euróra nőhet, a folyó fizetési mérleg többlete pedig 1,9 milliárd euróra csökken a tavalyi 2,03 milliárdról - prognosztizálták a szakemberek. A munkanélküliségi ráta 10,7 százalékon állhat be idén, jövőre minimálisan csökkenhet.
"Külföldön az egész magyar fiskális csomag akkor válik hitelessé, ha következtében a gazdasági növekedés is megindul, belföldön viszont a választók kezdik látni, hogy mi várhat rájuk és sejtik, hogy nem feltétlenül lesznek rövidtávon előnyösek a kormány intézkedései. 2012-re egyébként a fő exportpartnerünknek számító Németország bővülési üteme ugyan még mindig jelentős marad, de már nem gyorsul tovább, sőt a lassulás jelei is látszanak bizonyos elemzésekben. Ez nem feltétlenül kell, hogy befolyásolja hazánkat, mert Németország ereje, még egy alacsonyabb GDP mellett is elég húzóerőt nyújt Magyarországnak" - hangsúlyozta Oszlay András.
A jövő elkezdődött?
A TakarékBank elemzői szerint az idei 2,94 százalékos, ESA-módszer alapján mért államháztartási hiány teljesíthető, amiben a válságadók, a magánnyugdíjpénztári vagyon - aminek átvétele miatt idén egyszeri, 2 százalékos államháztartási többlet lehetséges - átirányítása és a költségvetési szerveket érintő zárolások játszanak főszerepet.
Oszlay elmondta: az idei év végére 75 százalékra csökkenhet a GDP-arányos államadósság szint a tavaly év végi 80-százalékról. A forint idei jó teljesítményével kapcsolatban a szakember megjegyezte, középtávon tartható lesz a 263-267 közötti árfolyam.
Újságírói kérdésre az elemzők elmondták, a svájci franknak, menedékvalutaként, a további erős állapota várható. Az élelmiszerárak tekintetében nem várnak csökkenést, a tavaly elkezdődött negatív folyamatok dinamikája viszont igen. A lehetséges kamatcsökkentésről azt mondták, 2012-ben várható, ebben az évben nem fog csökkenteni az jegybank, még úgy sem, hogy a lehetőség lehet, hogy adott lesz a második félévben, a külső környezet azonban még nem lesz a legjobb.
Reformok ügyében úgy vélekedtek, hogy "a kormány eltökélt marad, a társadalmi elégedetlenség felerősödése ellenére is. A legnagyobb veszteségeket azok a rétegek szenvedik el, akinek a legkisebb az ellenálló képességük, ám a kormánynak nem érdeke, hogy azokat hozza helyzetbe, ahol a megtakarítás alacsony, hiszen az a makroszámokon nem változtatna" - fogalmaztak.
A nemzetközi hitelminősítők akkor javíthatnak megítélésünkön a TakarékBank elemzői szerint, ha a kormány mennyit valósít meg a Széll Kálmán Tervből, mennyire sikerül tartósan stabilizálni az államháztartási egyenleget. Ameddig ez nem történik meg, addig nincs indokuk lépni. "Kicsit jobban állunk, mint a periferikus országok, akik a befektetési kategória legalján vannak, de csak jövőre várható változás a megítélésünkben" - tették hozzá.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc