Magyarország megítélése a közép-kelet európai régióban kicsit javult, a volt szocialista országok közül Észtország és Szlovénia előbbre végzett, Lengyelország, Csehország és Szlovákia pedig mögöttünk - mondta Alexa Noémi. (Korrupciós szempontból a legtisztább ország 10 pontot kap, a legkorruptabb nullát. Európában Magyarország a korrupciós ranglistán a 21. helyen áll.) Magyarország helyezését tekintve egy helyezést javított az egy évvel ezelőtti felméréshez képest holtversenyben Bahrainnel és a Zöld-foki Köztársasággal.
A korrupció a hazai közbeszerzési eljárások 66-75 százalékát befolyásolja, és becslések szerint a közbeszerzési árakat 25 százalékkal drágítja. Részletek >>> |
Az a tény, hogy korrupciós esetek csak rendkívül ritkán végződnek felelősségre vonással, erősítik azt a feltételezést, hogy a korrupt magatartás, ügyintézés és üzletvitel nem kockázatos Magyarországon. A szoros kapcsolati hálókon keresztül megvalósított korrupt tranzakciók a válságból való kilábalás és a gazdasági növekedés gátjává váltak - tette hozzá a TI Magyarország ügyvezető igazgatója.
Konfliktus és korrupció összefüggnek
Módszertan A korrupció-érzékelési indexet (CPI) különböző felmérések összesítésével készítik évente a TI berlini titkárságán. A CPI tehát a „ felmérések felmérése”, amely azt vizsgálja, hogy a nemzetközi és a helyi elemzők és üzletemberek milyen súlyosnak látják a korrupció problémáját a CPI-ban szereplő országokban. Az összetett index 13-féle szempont alapján, nullától tízig terjedő skálán osztályozza az országokat. Az alacsony pontszám jelentős, a magas csekély mértékű korrupcióra utal. |
A korrupcióellenes szervezet globális felmérése szerint az első helyen Új-Zéland áll 9.4 ponttal, közvetlenül mögötte Dánia következik 9.3 ponttal, majd a harmadik helyen Svédország és Szingapúr áll holtversenyben (9.2 pont). Svájc 0.1 ponttal előzi meg a 8.9 pontos, sokáig listavezető Finnországot.
Az állami ösztönző csomagok miatt fontosabb lenne a "tisztaság"
Huguette Labelle, a világszervezet elnöke szerint a válság enyhítését célzó, mind gyakoribb pénzügyi csomagok és állami beavatkozások idején különösen fontos, hogy a korrupciót fékező módszereket a mainál szélesebb körben alkalmazzák a világon. „A G20-nak kiemelten támogatnia kellene a jövőben a civilek által kezdeményezett reformokat, és nyitottabbá kellene válnia a civilek által tett javaslatokra.”
Mi a helyzet Magyarországgal?
Oroszországban évente 300 milliárd dollárt költenek vesztegetésre a Transparency International szerint, s a szervezet úgy véli, hogy ebben a helyzetben nem képes eredményt elérni semmiféle korrupcióellenes állami politika, vagy társadalmi ellenőrzés. |
A sereghajtók
A jelentés szerint Szomália és Afganisztán a világ két legkorruptabb országa, de nem sokkal marad el ebből a szempontból Mianmar, Irak, Szudán és Csád sem, majd a posztszovjet országok, Üzbegisztán és Türkmenisztán következnek Irán és Haiti társaságában. A korrupciós mutató tekintetében a tavalyihoz képest jelentősen visszaesett Ukrajna, amely Oroszországgal együtt "holtversenyben" a 146. helyen áll. Oroszország pozíciója egyébként a tavalyihoz képest alig változott.
Kampányfinanszírozás: elbukott a civilek javaslata
Mindent elborít a korrupció
FAZ: Orbán hiába akar politikai tisztogatást?
Nincs mese, Magyarország adóparadicsom?
Közbeszerzés: egy ajánlat nem elég
Minden segítséget megkapunk, ha feljelentünk
Korrupció: durván megbüntetik, akit elkapnak
MTI, Privátbankár