.jpg)
De a következő egymilliárd nemcsak földrajzi megoszlásban különbözik majd a mostani egymilliárdtól. Az új netezők többsége nem tud angolul, megfordulnak a dolgok, eddig az internethasználók voltak rákényszerítve az angol nyelv használatára, mostantól az internetnek kell igazodnia a más nyelvekhez, ez kemény feladat a programíróknak, a szerverek működtetőinek, a hálózatok fenntartóinak, és persze a domain-nevek rendszerében is hatalmas lesz a változás.
Az internet a szegények és szűkölködők világában terjed majd igazán, más típusú hozzáféréssel kell számolni, döntő lesz a műhold-alapú, kábelmentes hálózat, még akkor is, ha első menetben ez lassabb átviteli sebességeket jelent. És persze nem a csili-vili nagyképernyős csodalaptopok lesznek többségben, hanem az olyan egyszerű, rusztikus környezetben is megbízható jószágok, mint a fejlődő országok oktatási forradalmát szolgáló százdolláros, illetve most még sajna kétszáz dolláros zöld masinák.
A példák már most ellentmondásosak. Ma szinte minden mozgalom, szerveződés, akár terrorcsoport, amely a globalizáció és a modernizáció ellen lép fel, a globalizáció és a modernizáció eszközét, az internetet használja a tevékenysége szervezésére. Kína ma nagyhatalom az internethez szükséges hardverek előállításában, közben épp a kínai hatóságok próbálták meg kifejezetten politikai-ideológiai célokkal korlátozni a tartalomszolgáltatást.
A világháló azonban, épp mert nem egyirányú a működése, ellenáll az ilyen hatalmi törekvéseknek, az emberiség történetében az internettel jelent meg a vélemény-nyilvánítás, a beleszólás, az igazi közvetlen demokrácia eszköze. Hogy a következő milliárd mire használja a netet, ez a következő évtized egyik legizgalmasabb globális kérdése lesz.
Márványi Péter